EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

10. 03. 2022

0 komentářů

Trend posledních dvou let: Češi si zrekonstruovali bydlení, zařídili si domácí kanceláře

 

Příchod koronaviru před dvěma lety znamenal pro mnohé Čechy zásadní změnu. Namísto cesty do kanceláře totiž začali pracovat z domova. Na home office se tak za uplynulé dva roky přesunulo 84 % Čechů, jimž to charakter práce umožňoval. V průměru strávili Češi na home office celkem pět měsíců. Každý druhý přitom nebyl v domácí kanceláři sám. Ve stejný čas pracoval z domova také jeho partner či partnerka nebo měly děti distanční výuku. Vyplynulo to z únorového průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

Loading



 

Zhruba čtyři z deseti Čechů mohou vykonávat svoji profesi i z domácí kanceláře. Toho během covidu využilo 84 % z nich. V průměru z domova pracovali pět měsíců, pětina dokonce více než rok. Ne každý měl ale pro práci ideální podmínky. Přibližně čtvrtina Čechů (27 %) měla možnost vykonávat svou profesi přímo z domácí pracovny. Každý druhý (53 %) využil pro práci obývací pokoj, pětina „úřadovala“ z ložnice, 16 % Čechů našlo zázemí v kuchyni. Některým posloužily i dětské pokoje (6 %) nebo například balkón či terasa (5 %).

„Právě nedostatek pracovního prostoru byl častým důvodem pro menší, ale i rozsáhlejší rekonstrukce domácností. Podmínky pro práci z domova si tak vylepšilo 40 % Čechů. Některým jen stačilo pořídit si nové kancelářské vybavení, jiní se vrhli do kompletní přestavby celé domácnosti,“ upřesnil Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Do vytvoření domácích kanceláří investovali Češi v průměru 11 tisíc korun. Pětina si pořídila nové kancelářské vybavení, jako jsou stůl, židle či elektronika, 17 % muselo přesunout zařízení bytu, nebo se dokonce pustit do stavebních úprav.

„Drobné úpravy v domácnostech Češi často financovali z úspor na stavebku. Neupravovali ale jen své kanceláře. Tím, že doma trávili více času, se vrhli i do velkých rekonstrukcí celého bytu nebo domu. Ostatně to potvrzují i obchodní výsledky stavebních spořitelen za poslední dva roky, kdy byl zájem o úvěry ze stavebního spoření rekordní,“ doplnil Jiří Šedivý.

A i když pandemie slábne a lidé se postupně po dvou letech vracejí na pracoviště, počítají Češi s prací z domova i do budoucna. Částečný home office se stane součástí běžného pracovního života pro 53 % dotazovaných.

REKLAMA

Výzkum Asociace českých stavebních spořitelen proběhl v únoru 2022 na reprezentativním vzorku 525 respondentů české populace ve věku 18–65 let, kterým profese dovoluje práci z domova. Výzkum se uskutečnil pomocí Instant Research IPSOS.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?

Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *