EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

11. 04. 2022

0 komentářů

Dostali jste darem nemovitost? Kdy vám může hrozit mastná pokuta od finančáku?

 

Převody nemovitostí na základě darovací smlouvy v rámci rodiny jsou poměrně běžnou praxí. Nemalou výhodou je skutečnost, že dary od příbuzných v přímé i nepřímé linii jsou osvobozeny od daně z příjmu, která činí 15 %. I tak ale po vás v určitých případech může příslušný finanční úřad oněch 15 % vymáhat, ovšem nikoli jako daň.

Loading



 

Háček je v oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob

Pokud poplatník daně z příjmů fyzických osob obdrží příjem, který je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen a je vyšší než pět milionů korun Kč, je povinen oznámit správci daně tuto skutečnost do konce lhůty pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém příjem obdržel. Tak praví paragraf 38v zákona o daních z příjmů.

V případě, že jste například minulý rok dostali třeba od svých prarodičů, strýčka nebo rodičů manžela či manželky nemovitost, jejíž hodnota překračuje uvedenou částku pěti milionů korun, vznikla vám povinnost oznámit do konce letošního března tuto skutečnost příslušnému finančnímu úřadu.

V tomto oznámení je potřeba uvést cenu nemovitosti, popsat okolnosti nabytí a datum, kdy k nabití nemovitosti došlo. Zjistí-li správce daně nesplnění této povinnosti, vyzve vás k jejímu dodatečnému splnění a stanoví k tomu náhradní lhůtu. To už se pravděpodobně nevyhnete pokutě.

Pokuta za neoznámení osvobozeného příjmu

Pokuty za nesplnění této oznamovací povinnosti jsou poměrně mastné. Nejmírnější variantou je 0,1 % z hodnoty nemovitosti. Tu vám finanční úřad napaří v případě, že jste sice svoji povinnost do konce března nesplnili, ale udělali jste to třeba v dubnu ještě před tím, než vás ke splnění této povinnosti finančák vyzval.

REKLAMA

Pokud ovšem nastane případ, kdy vás už správce daně vyzve k dodání oznámení o osvobozených příjmech, činí pokuta už desetinu z hodnoty nemovitosti. Pokud svoji povinnost nesplníte ani v náhradní lhůtě stanovené finančním úřadem, je pokuta dokonce 15 %.

Jen malou útěchou může být skutečnost, že správce daně může zcela nebo zčásti prominout pokutu za neoznámení osvobozeného příjmu. V tomto případě bude nutné doložit důvody, kterými lze s přihlédnutím k okolnostem daného případu ospravedlnit povinnost obdarovaného.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *