EUR 25.295

USD 24.672

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.295

USD 24.672

Text: Veronika Hejná

26. 04. 2022

0 komentářů

Lidé mají podle průzkumu o hypotéky stále zájem, realita ale ukazuje výrazný propad

 

Zdražující se úrokové sazby hypoték, rostoucí ceny energií i ostatního zboží a služeb a hlavně nejistá situace celé ekonomiky. To jsou jedny z hlavních důvodů očekávaného propadu hypotečního trhu. Aktuální průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci sice uvádí, že zájem o sjednání hypotéky má 13 procent respondentů, stejně jako loni. Data z trhu ale tak pozitivní nejsou. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex se objem i počet hypoték v březnu meziročně propadl na polovinu. A to ještě ani nezačala platit přísnější pravidla pro posuzování žadatelů, která dají definitivní stopku dalším desítkám tisíc zájemců o hypoteční financování.

Loading



 

Průměrná hypoteční sazba dosáhla podle Fincentrum Hypoindex na začátku dubna úrovně 4,88 procenta. Hypotéky tak jsou v porovnání s loňským květnem dvojnásobně dražší. Prolomení pětiprocentní hranice je navíc jen otázkou času. Desítky tisíc domácností, které letos kvůli konci fixačního období čeká refinancování, budou muset za splátky zaplatit tisíce korun měsíčně navíc.

V dalších měsících bude situace ještě horší, protože od dubna znovu platí zpřísněné podmínky pro získání hypotéky, které Česná národní banka (ČNB) během koronavirové pandemie zrušila. Zájemci o hypotéku starší 36 let musí z vlastního zaplatit minimálně 20 procent hodnoty nemovitosti, nedostanou hypotéku vyšší než 8,5násobek jejich ročního příjmu a maximální měsíční splátka všech dluhů nesmí přesáhnout 45 procent čistého příjmu. Při průměrné výši hypotéky 3,4 milionu korun musí dát žadatel 680 tisíc korun ze svého, což je pro mnoho neřešitelná překážka.

Odhaduji, že zdražující úrokové sazby a přísnější pravidla od hypotéky odstřihne až třetinu lidí, kteří by ji ještě loni získali. Vzhledem k tomu, že až polovina domácností financuje koupi nového bytu prostřednictvím hypotéky, se už tak špatná dostupnost vlastního bydlení ještě zhorší. Mnohem větší roli bude hrát nájemní bydlení, na které budou odkázáni i ti, kteří by dříve na vlastní bydlení dosáhli.

 

REKLAMA

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Proč banky snižují úroky na vkladech rychleji, než sazby na hypotékách?

Řada lidí si v současnosti kriticky všímá toho, že banky jdou se sazbami hypoték dolů jen pomalu, zato rychleji snižují úročení běžných nebo spořicích účtů. Mají pocit, že banky své klienty „ždímají“. Je to tak? Otálejí banky se snižováním sazeb hypoték bezdůvodně? Vždyť také základní úroková sazba ČNB klesla za posledních dvanáct měsíců o 2,75 procentního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 01. 2025

Stále se nedaří rozhýbat výstavbu rodinných domů

Soukromá výstavba rodinných domů je i nadále zhruba o 40 % nižší než před covidovou pandémií. I pro rok 2025 budou hlavní výzvou úrokové sazby u hypoték. Pokud banky během následujícího období nesníží sazby, budou tím nadále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude dalším rokem stagnace.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *