EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 05. 2022

1 komentář

Výrazné zdražování hypoték citelně zasáhne desítky tisíc domácností

 

Dříve dlouho nevídanou pětiprocentní hranici překonaly na začátku tohoto měsíce úrokové sazby u hypoték. Průměrná nabídková sazba hypotečního úvěru nyní podle Fincentrum Hypoindex vzrostla v porovnání s předchozím měsícem o 45 bazických bodů na 5,33 procenta.

Loading



 

Od loňského června, kdy Česká národní banka (ČNB) začala zvyšovat základní úrokové sazby, zdražily hypotéky o více než 2,8 procentního bodu. ČNB chce navíc ve zvyšování sazeb pokračovat, což požene vzhůru i komerční úroky včetně těch hypotečních. Pětiprocentní hranice tak nejspíš není poslední, kterou hypotéky letos pokoří.

Toto výrazné zdražování hypoték citelně zasáhne desítky tisíc domácností, kterým letos končí fixační období. Jejich rozpočty budou muset vydat tisíce korun měsíčně navíc. Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,33 % p. a. činí podle Fincentrum Hypoindex v květnu 21 136 korun.

Za poslední měsíc tak měsíční splátka hypotéky vzrostla o více než 900 korun, od letošního ledna již o téměř 2400 korun a od loňského června téměř o 5500 korun. Ten, komu nyní končí pětiletá fixace, bude platit měsíčně dokonce až o sedm tisíc korun více. Ročně tak bude taková domácnost muset jinde ušetřit 84 tisíc korun. Společně s výrazným zdražováním energií, zboží a služeb čeká mnoho lidí hodně těžké časy. A nezdá se, že by mělo být lépe.

Jde přitom o obrovský problém, protože prostřednictvím hypotéky financuje pořízení vlastního bytu v Praze polovina kupujících, v rámci celé ČR jen loni banky podle České bankovní asociace sjednaly dokonce 178 tisíc hypoték. Podobná čísla přitom reportovaly banky i v předchozích letech.

REKLAMA

Vliv na realitní trh bude jasný – už tak špatná dostupnost vlastního bydlení se ještě zhorší, už ani střední třída na hypotéku v podstatě nedosáhne. Naopak vzroste podíl klientů kupujících byt či dům na investici. Celkové prodeje bytů tak pravděpodobně neklesnou.

Byt totiž představuje jednu z mála bezpečných investic, která umožní pokrytí inflace, navíc i s výnosem. Předpokládaná inflace bude letos kolem 15 procent. Meziroční nárůst ceny nových bytů na pražském trhu v letošním prvním čtvrtletí činil dvacet procent, což překoná i očekávanou vysokou inflaci. Naopak pokud by investor peníze nechal jen tak volně ležet, z každých sto tisíc by při patnáctiprocentní inflaci přišel o 15 tisíc korun ročně.

Zůstává otázkou, co tak výrazné zdražování udělá s běžnými českými domácnostmi. Kromě hypotečních splátek zdražují v desítkách procent také energie, stále větší díl rodinného rozpočtu si vezmou i zdražující potraviny a služby. Je jasné, že mnoho domácností bude muset výrazně omezit spotřebu. Některým rodinám, které už nyní „jely na krev“, nastanou krušné časy, na jejichž konci mohou dokonce o vlastní bydlení přijít. Nejde ani tak o to, kdy k tomu přijde, ale kolik takových domácností bude. Obávám se, že bezprostředně mohou být ohroženy až desítky tisíc rodin.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospol, redakčně upraveno

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?

Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Luptak

    10 května, 2022

    Rád by som podotkol že história ukázala veľa prípadov inflačného prostredia v ktorom nehnuteľnosti padali na hubu. V poslednom kvartále za infláciou zaostávali a aj v minulosti ich poháňala hlavne nízka úroková sadzba (privátny klienti) a nízky výnos na dlhopisoch (investičné fondy). Úrok rastie a tým zastaví nie len hypotečné nákupy ale aj investičné, proste len preto že investor vie vďaka vyšším úrokom dosiahnuť zisk aj pohodlnejšie. Na profesionálnom webe ako je tento by som čakal že dané tvrdenie bude niečím podložené.

    Odpovědět