Průzkum: Pětina SVJ nebyla v posledních třech letech vůbec schopná hlasovat
Situace okolo pandemie koronaviru znovu odhalila dlouhodobé problémy společenství vlastníků jednotek (SVJ) s hlasováním. Podle průzkumu se pětina SVJ na schůzi za uplynulé tři roky ani jednou nesešla v potřebném počtu vlastníků a nemohla proto rozhodovat. Upozorňuje na to startup eVlastníci, který se zaměřuje na online hlasování SVJ.
Zarážející je, že se společenství vlastníků mnohdy ani nepokusila tuto situaci vyřešit hlasováním formou per rollam, tedy například poštou nebo e-mailem. Podle průzkumu se tak stalo pouze ve 32 % případů a navíc, jak upozorňuje Ondřej Bělecký ze startupu eVlastníci, u 87 % těchto hlasování vůbec neproběhlo ověření identity hlasujících.
„Mnohá SVJ nejsou schopna řešit akutní problémy, například rozhodnout o investici do oprav. Nemovitosti tak mohou dále chátrat a jejich následné opravy se prodraží. A to je jen jeden z mnoha příkladů, proč je třeba přenést hlasování z kočárkáren, sklepů, chodeb a garáží do online prostředí odpovídajícího současné době,“ říká Lukáš Truxa, spoluzakladatel startupu eVlastníci.
Právě tento startup slibuje pomoc SVJ s hlasováním prostřednictvím své stejnojmenné specializované webové a mobilní aplikace eVlastníci, která byla spuštěna v dubnu. Nezáleží na tom, jak je SVJ velké, aplikace nabízí možnost hlasovat online ať už z pohodlí domova, či z cest. A to za minimální náklady, u nejmenších SVJ dokonce zdarma. eVlastníci mohou pomoci rapidně zvýšit pravděpodobnost účasti vlastníků díky hlasování online ze svého počítače či telefonu.
Podle průzkumu se pouze ve 30 % případů účastnily hlasování SVJ v posledních třech letech více než tři čtvrtiny vlastníků. 20 % SVJ za tuto dobu vůbec nemělo usnášeníschopnou schůzi, protože se zúčastnil menší než poloviční podíl majitelů bytů. Pokusy o „vzdálené“ nebo online hlasování (per rollam) byly pouze u třetiny SVJ.
REKLAMA
„Podle našeho průzkumu ale u 87 % těchto hlasování, pokud už byla svolána, neproběhlo vůbec žádné ověření identity členů SVJ, což může být obrovský problém, pokud by někdo z SVJ platnost takového hlasování napadl,“ vysvětluje Ondřej Bělecký. Aplikace eVlastníci právě na toto reaguje a poskytuje dvoufaktorové ověření identity vlastníka. Veškerou komunikaci v aplikaci navíc šifruje a chrání proti zneužití.
Online hlasování lze navíc kombinovat s tradičním způsobem, takže při rozhodování majitelů bytů není nikdo znevýhodněn. Díky lepší komunikaci mezi výborem SVJ a vlastníky zajistí aplikace efektivní správu domu.
Průzkum, ze kterého jsou data čerpána, probíhal na přelomu roku a zapojilo se do něj přes 800 respondentů. 44 % z nich zastává či v nedávné době zastávalo řídící funkci v SVJ či bytovém družstvu, zbytek tvořili běžní členové SVJ a družstev.