EUR 25.175

USD 24.398

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.175

USD 24.398

09. 06. 2022

0 komentářů

LEXXUS: Kdy je vhodné koupit nemovitost?

 

Trh s nemovitostmi zažívá turbulentní období. V roce 2021 vzrostly ceny nemovitostí meziročně o desítky procent. V současné době dochází k ochlazení trhu, a proto nám klienti často kladou otázku, zda mají počkat s koupí bytu, protože očekávají, že by mohlo v budoucnu dojít ke snížení cen. Tento scénář je však značně nepravděpodobný.

Loading



 

Nemovitosti by mohly zlevnit v případě dramatického snížení poptávky nebo výrazného posílení na straně nabídky. Poptávka sice v současné době klesá díky snížení koupěschopnosti obyvatel, extrémnímu nárůstu prodejních cen nemovitostí a zhoršení dostupnosti hypoték, které bylo způsobeno zvyšujícími se úroky a zavedením regulací hypotečních úvěrů. Na druhou stranu poptávku i nadále potáhnou investiční nákupy a hotovostní klienti, pro které nemovitost představuje bezpečný investiční instrument. Investoři mohou navíc v budoucnu očekávat zvyšování výnosnosti, protože už nyní dochází k rychlému růstu nájemního trhu a navýšení poptávky zejména ze strany klientů, kteří si již nemohou dovolit bydlení ve vlastním. Zaznamenáváme také zvýšený zájem o nájemní byty ze strany ukrajinských uprchlíků, který však bude jen dočasný v závislosti na trvání války.

Nabídka nemovitostí bude stále velmi nízká, protože bylo odloženo projednání netrpělivě očekávaného stavebního zákona, který měl zrychlit povolovací procesy. Na nedostatečné výstavbě nic nezmění ani skutečnost, že v loňském roce došlo k růstu počtu zahájených bytů. Toto navýšení bylo pouze přechodné, a proto nemůže vykompenzovat léta vznikající deficit.

Developeři si nebudou moci dovolit snížení cen nemovitostí, protože musí kalkulovat s překotně rostoucími cenami stavebních nákladů a stavebního materiálu. V následujícím období tedy neočekáváme stagnaci cen nebo dokonce jejich snížení, ale spíše zpomalení růstu.

Růst hypotečních úroků může být díky personálním změnám v ČNB méně dramatický, než se dříve očekávalo. Přesto úroky pravděpodobně nadále mírně porostou. Zbytečné otálení s nákupem tak hypotéku prodraží. Hypotéky s aktuálním úrokem kolem šesti procent jsou zdánlivě vysoké a pro některé klienty již nedostupné, ale těm, kteří si mohou hypotéku dovolit, ji vřele doporučujeme. V porovnání s cca patnáctiprocentní inflací je tato forma dlouhodobé investice stále výhodná.

Odpověď na otázku „Kdy je vhodné koupit nemovitost?“ je tedy jasná – pokud můžete, kupujte hned. Nemovitosti v budoucnu nezlevní a hypoteční úroky se budou zvyšovat. Investice do nemovitosti byla bezpečným nástrojem k ochraně před inflací vždy, ale při současné ekonomické situaci to platí dvojnásob.

Jana Panochová, realitní kancelář LEXXUS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024

Analýza: Stačí v Česku průměrná mzda na průměrné bydlení? Výsledek bohužel nepřekvapí

Náklady na vlastní bydlení pro jedince s průměrným příjmem dosahují kolem 48 procent. V Praze však čistě matematicky dostupnost bydlení hodně pokulhává a v Brně to není o mnoho lepší. že v Ostravě lze bydlet v nájmu už od nákladů ve výši 40 procent průměrného příjmu v dané lokalitě.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *