EUR 25.250

USD 23.244

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.250

USD 23.244

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

0 komentářů

Vláda schválila úsporný tarif. Jak pomůže s růstem cen energií?

 

Vláda v minulém týdnu schválila návrh novely energetického zákona zavádějící tzv. úsporný tarif. Tarif má lidem pomoci s růstem cen energií.  

Loading



 

Jak má úsporný tarif fungovat?

Jak vyzdvihuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, stávající růst cen energií v řádech stovek procent je bezprecedentní. „Mimořádně vysoké ceny energií ohrožují fungování většiny domácností v České republice. Za současné situace se jeví jako nezbytné vytvořit zcela nový právní institut, jehož prostřednictvím stát zajistí rychlou a efektivní pomoc zákazníkům, která se odrazí přímo v jejich faktuře za elektřinu a plyn,“ uvádí předkladatel v důvodové zprávě.

Tímto nástrojem je úsporný tarif. „Pomoc, kterou nyní poskytujeme, je výrazná. Úsporný tarif, který jsme schválili, nám ale dá možnost pružně reagovat na vývoj situace a podle něj pomoc domácnostem navyšovat. Tarif bude automatický, nebude nutné o něj žádat a každý slevu uvidí na svém účtu za energie,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Co je to příspěvek na úsporný tarif?

Klíčovým institutem je příspěvek na úsporný tarif – tedy částka určená na zaplacení části plateb zákazníka za elektřinu či plyn hrazená ze státního rozpočtu. „Finanční prostředky jsou převedeny na účet operátora trhu, který je následně rozesílá obchodníkům s elektřinou nebo plynem. Ti ho ‚uplatní‘ (zohlední, promítnou) v zálohách, resp. ve vyúčtování elektřiny nebo plynu zákazníkům,“ vysvětluje důvodová zpráva.

Kdo bude mít na slevu nárok?

Vláda po schválení novely energetického zákona vydá nařízení, v němž vybere konkrétní distribuční sazbu a další kritéria, kterými určí okruh zákazníků, které podpoří. Výše slevy se tak odvíjí od distribuční sazby elektřiny a odběru plynu, konkrétní výše určí nařízení vlády. Slevy se ale nebudou vztahovat na víkendové tarify na chatách a chalupách nebo dobíjení elektromobilů.

REKLAMA

„Domácnostem, které ke všemu využívají pouze elektřinu, tedy svítí, vaří i topí pomocí elektřiny, zaplatí stát jednorázovou slevu přesahující 13 tisíc korun. Podobnou slevu uhradí také za domácnosti, které svítí elektřinou a topí plynem. Domácnosti, které svítí a ohřívají vodu pomocí elektřiny, ale topí plynem, mohou dostat od státu slevu 16 tisíc korun,“ připomíná Síkela. Podle předběžných dohod stát na úsporný tarif vyčlení 27 miliard korun.

Podpora tepla z tepláren se řeší

Od počátku uveřejnění návrhu novely energetického zákona je ministerstvu vyčítáno, že zapomnělo na teplo z tepláren.

Pokud jde o dodávky tepla z tepláren, vše bude vyřešeno a rozhodnuto do začátku topné sezóny.  Jsme si od počátku přípravy tarifu vědomi nutnosti tuto záležitost vyřešit a pracujeme na tom. Nyní máme dvě varianty řešení,“ říká ministr Jozef Síkela.

Jednou z variant je státní investice na modernizaci tepláren až do výše 10 miliard korun, za niž se teplárny zaváží nezvyšovat ceny pro odběratele. Zde by byla nutná notifikace Evropské komise. Druhou variantou je pak zapojení tepláren do úsporného tarifu a poskytnutí slevy ze strany státu.

Datum zahájení programu doposud není určeno, pokrýt by však měl příští topnou sezonu. Zároveň má být domácnostem i firmám od října až do konce roku odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje energie.

Modelový příklad, zdroj: MPO

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Čím vším lze ručit v případě hypotečního úvěru?

Zástava nemovitosti je klíčovou součástí získání hypotečního úvěru. Existuje však řada netradičních možností zástav, které mohou žadatelé o hypotéku využít. Ručit lze například rekreačním objektem či rozestavěnou nemovitostí. Zároveň je důležité znát i nemovitosti, které jako zástavu použít nelze, jako jsou družstevní byty nebo pozemky neurčené k výstavbě. Správný výběr zástavy může výrazně ovlivnit dostupnost […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 10. 2024

Analýza: Ceny bytů v Praze se dotahují na úroveň západoevropských metropolí

Průměrná nabídková cena bytů v Praze dosahuje hodnoty 4842 eur za metr čtvereční a blíží se úrovni měst jako je Madrid, kde stojí metr čtvereční 4951eur, popřípadě Vídni nebo Berlínu, kde lze pořídit byt za 5151 eur, respektive za 6195 eur za metr čtvereční. Byty v české metropoli dnes pořídíte dráž než v Říme, kde se cena […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Byty v České republice nikdy nebyly dražší. A jak to bude dál?

Během druhého čtvrtletí letošního roku došlo na českém nemovitostním trhu k dalšímu růstu cen prodaných bytů. Po období poklesu tak třetí kvartál v řadě průměrná cena za celou Českou republiku rostla, konkrétně o 2,4 % na 101 700 Kč za metr čtvereční, oproti 4 % a 99 300 Kč za metr v prvním letošním čtvrtletí. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *