EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

20. 07. 2022

0 komentářů

Dovolené jsou v plném proudu, neusnadňujte to zlodějům

 

V měsících letních dovolených stoupá tradičně počet vloupání, statistiky Policie České republiky ukazují za loňský červenec a srpen 1 899 případů vloupání do bytů s následnou krádeží. Situaci, kdy si zloděj váš byt vyhlídne, nebo se pokusí o vloupání náhodně, samozřejmě přímo neovlivníte, můžete mu však čin znesnadnit řadou opatření a v neposlední řadě mít správně nastavené pojištění.  

Loading



 

Dle statistik kriminality Policie České republiky proběhlo za loňský červenec 881 případů vloupání do bytů s následnou krádeží a za srpen dokonce 1018 případů. Byť jsou preventivní pravidla známá a tisíckrát opakovaná, mnoho lidí je stále nedodržuje. S rostoucím vlivem a oblibou sociálních sítí se zvyšují i možnosti zlodějů pro vytipování si domácnosti, jejíž majitelé nebo nájemníci odjeli na dovolenou. Na druhou stranu se s vývojem a dostupností technologií rozšiřují také možnosti, jak svůj domov chránit a monitorovat na dálku.

Bezpečnostní dveře, chytré detektory a kamery

Zatímco bezpečností dveře jsou ochranným prvkem používaným již desítky let, současným standardem se staly chytré detektory a bezpečnostní kamery. Zvyšuje se počet domácností, které si nainstalují bezpečnostní systém a z dovolené pak sledují pohyb v bytě či domu případně jeho okolí. Bezpečnostní systém obvykle obsahuje několik základních bezpečnostních zařízení: kouřový alarm, venkovní kameru, interiérový detektor pohybu umístěný do rohu místnosti nebo spínač, který hlídá, jestli během vaší nepřítomnosti někdo neotevřel okna či dveře. Veškeré dění pak můžete pohodlně sledovat prostřednictvím aplikace na jakémkoliv chytrém zařízení. „Movitější domácnosti si mohou zaplatit u bezpečnostních agentur i video dozor, nechat si prostor ozvučit tlakovými reproduktory a získat služby typu online-pochůzek či verifikace alarmů,“ říká Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz.

Zmíněné bezpečnostní dveře nejsou žádnou novinkou, liší se však obsaženými prvky, které různými způsoby zamezují násilnému otevření. Uvnitř dveří je zabudována zpevněná výztuž odolná proti vyražení či prokopnutí. Pořídit lze i dveře s elektronickým systémem, který vám umožní je otevřít mobilem, kartou, čipem, ale také čtečkou, která funguje na principu rozeznání otisků prstů. Zajímavý je také například Door Control System s dotykovou klávesnicí, který umožňuje před každým vstupem změnit pořadí čísel, aby nebylo možné rozklíčovat vstupní kód podle případných otisků. Dveře bývají mnohdy také protipožární, protihlukové a mohou výrazně snížit výši pojistky na váš byt.

REKLAMA

Aktuální pojištění se správně nastavenými parametry

Základem pro klidný odjezd na dovolenou je i pojištění. U bytu v osobním vlastnictví ho přirozeně řeší vlastník, jak je to však u situací, když lidé odjíždějí na dovolenou z bytu v pronájmu? „Pojištění domácnosti by měl zpravidla vyřizovat nájemník. Takto zřízená pojistka chrání veškerý majetek v bytě, na majetek majitele se ale vztahuje předávací protokol, a je z něj pak patrné, co mu náleží. Nemá smysl sjednávat pojištění dvě, jelikož by nebylo možné čerpat dvě pojistné plnění u jedné pojistné události,“ upozorňuje Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, která poskytuje službu Ideální nájemce pro pronajímatele bytů, v rámci které je kompletně řešeno i pojištění.

Odborníci radí lidem pojistit se rizika nejen v rámci vybavení domácnosti, ale také v případě pojištění samotné nemovitosti, které ovšem už řeší vždy vlastník. Mohlo by se totiž stát, že vám pojišťovna zaplatí škodu na vybavení domácnosti, ale poškozené dveře či rozbité okno již ne, protože to je součástí nemovitosti. Podívejte se také na to, zda jsou limity plnění u vašeho pojištění dostatečně vysoké. A také se ujistěte, že v případě škody vzniklé při vloupání by peníze vyplacené ze strany pojišťovny byly dostatečné na náhradu vzniklé škody.

Podívejte se raději i do pojistných podmínek, jaké parametry musí splňovat zámky ve dveřích, dveře, vrata či okna, aby pojišťovna plnila maximální pojistnou částku, kterou máte ve smlouvě sjednanou. Pokud budete mít vybavení bytu pojištěno například na 500 000 Kč a budete mít jen obyčejný zámek s cylindrickou vložkou, může nastat situace, kdy pojišťovna bude plnit pouze do určitého limitu, například do 50 000 Kč. Přitom na to, aby pojišťovna plnila maximální škodu, by mohlo stačit vyměnit stávající zámek za bezpečnostní.

Některé pojišťovny také rozlišují, zda stupeň zabezpečení musí automaticky splňovat všechny zámky, dveře a vrata na vstupu do nemovitosti, anebo zda stačí, aby tento stupeň zabezpečení splňoval vstupní otvor, přes který se zloděj do domu dostal. Může totiž nastat problém v tom, že ačkoliv na vstupních dveřích máte dostatečné zajištění, zloděj se přes tyto dveře přesto vloupal. Nicméně pokud jiné dveře, např. do zahrady, mají jenom cylindrickou vložku – zatímco pojišťovna vyžaduje výhradně bezpečnostní na všech dveřích – může pak dojít ke krácení plnění.

V neposlední řadě nezapomeňte na to, zda vaše pojišťovna neuplatňuje podpojištění v rámci vybavení domácnosti. „Pokud by vybavení vaši domácnosti mělo hodnotu 750 000 Kč a pojištění budete mít uzavřené na 350 000 Kč, v případě pojistné události může pojišťovna uplatnit takzvané 50% podpojištění – tj. vyplatí vám o 50 % méně, než je vaše skutečná škoda,“ říká Michal Hrbatý z UlovDmov.cz

Nechlubte se na sociálních sítích a zkuste v bytě nasimulovat pohyb nebo zvuky

K informacím na sociálních sítí se obvykle může dostat více lidí, než si myslíme. Málokdo má precizně vybraných pouze pár přátel, dokonale nastavené soukromí či precizní znalost o posledních aktualizacích sociálních sítí. Poproste příbuzné či kamarády, aby vám chodili občas zalévat rostliny nebo vybírat schránku. Okolí díky tomu nabude dojmu, že je někdo doma. Toho lze docílit i bez fyzické přítomnosti, například s využitím obyčejných spínačů světel nebo třeba takzvaného štěkače. Ten simuluje štěkání psa a zvuky vydává ve vámi nastavených intervalech.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?

Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *