17. 08. 2022
Digitalizace ve stavebnictví postupuje vpřed.
Společnost PlanRadar se svou komplexní platformou pro digitalizaci procesů během výstavby a správy nemovitostí (tzv. PropTech řešení z anglických slov property a technology) významně expanduje. Za posledního půl roku společnost zaznamenala meziroční nárůst příjmů o 300 % a současně ve stejném období zdvojnásobila počet zaměstnanců z 200 na 400. Aktuálně její inovativní řešení využívá na 120 000 realitních profesionálů napříč různými trhy a profesemi úzce spjatými se stavebnictvím. Ať už se jedná o investory a developery, architekty nebo projektové manažery, stavbyvedoucí či správce budov, dohromady jde o zákazníky ve více než 65 zemích světa včetně České republiky.
„Velmi nás těší, že o naši digitální platformu je zájem po celém světě, takže se můžeme významnou měrou podílet na globální transformaci celého stavebního odvětví včetně českého trhu,“ komentuje Sander van de Rijdt, spoluzakladatel a výkonný spoluředitel společnosti PlanRadar. „Naše zkušenost ukazuje, že pokud zákazníkům nabídnete vysoce intuitivní řešení, které významně zrychlí a zefektivní jejich práci, přijímají novinky rádi a s ochotou,“ dodává Ibrahim Imam, druhý spoluzakladatel a výkonný spoluředitel společnosti PlanRadar.
Společnost se v letošním roce stala rakouskou expandující firmou roku, když získala prestižní ocenění od auditorské a poradenské organizace EY. Ta ve svých kritériích zohledňuje růst firem co do počtu zaměstnanců a tržeb, a to ve třech po sobě jdoucích letech. PlanRadar zvítězila v silné konkurenci 150 společností.
Za rychlou expanzí PlanRadaru stojí dlouhodobá podpora mezinárodních investorů, pravidelné investice do inovací a vlastní závazek ke globální expanzi. V letošním roce společnost otevřela novou pobočku v osmi zemích světa – konkrétně v Německu, Švýcarsku, Mexiku, Brazílii, Singapuru, Spojených arabských emirátech (v Dubaji), USA a Austrálii.
Platforma od PlanRadaru funguje na bázi webové aplikace, takže ke sdílení informací dochází vždy v reálném čase a mezi všemi relevantními účastníky procesu. Uživatel si může zobrazit model stavby nebo třeba jednotlivé podlaží či místnost v jakékoliv možné podobě, která je k dispozici – ať už jde o schéma, 3D model nebo třeba BIM model. Následně v místě, které vyžaduje pozornost ostatních, připne svou poznámku anebo někomu zadá úkol k dopracování. A to ve formě hlasového záznamu, textu či obrázku. Všichni zúčastnění tak vidí, co je potřeba udělat, kdo to má na starosti a kdy to má být hotové. Ti, kterých se to týká, samozřejmě mohou reagovat nebo jen později informovat o dokončení úkolu. Veškeré záznamy se archivují, takže se nic neztrácí a lze se k nim vrátit i zpětně.
REKLAMA
„Stavební společnosti si již plně uvědomují, že práce není pouze o lidech, ale také dobře nastavených procesech a kvalitním řízení. Dosavadní a tradičně využívané procesy se během posledních dekád v zásadě nezměnily, tudíž veškerá efektivita práce závisela na rozsahu znalostí a šikovnosti jednotlivých zaměstnanců. Nicméně nové výzvy odstartované pandemií covidu-19 si vyžádaly hledat nové způsoby, procesy i cesty, jak optimalizovat firemní postupy a být více flexibilní. A právě v tom je PlanRadar významným pomocníkem. Rychlost jeho zavádění je přímo úměrná schopnosti člověka učit se. Máme zákazníky, kteří umí od první instalace s platformou intuitivně pracovat a fungovat i bez školení, takže se jim významně zkracuje také návratnost investice. Pokud se tedy ptáme, zda lze v současné náročné době šetřit ve stavebnictví čas a peníze, tak s PlanRadarem je to možné,“ komentuje Adam Vostárek, expert společnosti PlanRadar zaměřující se na digitalizaci procesů u stavebních a realitních projektů.
V České republice již platformu využívají například stavební společnosti BAK, Metrostav a Imos Brno, specialista na projektové řízení a technický dozor staveb Unitrex Management či firmy zajišťující údržbu a správu nemovitostí jako Awigo nebo Trade Centre Praha.