V krajských městech ČR chybí přes 80 tisíc bytů
Nově publikovaná analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že za posledních 10 let vznikl v krajských městech ČR nabídkový deficit okolo 80 tisíc bytů. Hlavní podíl na deficitu má Praha s 44 tisíci byty. Tempo výstavby ovšem nestačilo poptávce v žádném z českých krajských měst. Obyvatelé se více usazují v okolí měst, což přináší další problémy pro dopravní infrastrukturu a občanskou vybavenost. Analýza využívá čerstvá data ČSÚ ze sčítání obyvatel, domů a bytů.
Vývoj poptávky a nabídky nových bytů
Poptávka v krajských městech za poslední dekádu (2012-2021) dosáhla 181 tisíc nových bytů, oproti předchozímu desetiletí (2002-2011) vzrostla o 71 %. Téměř polovina poptávky vznikla v Praze, tempem růstu ji ovšem předběhla města v regionech; v Praze vzrostla poptávka oproti přechozí dekádě o 48 %, v ostatních městech v průměru o 109 %. Nejsilnější růst poptávky v relativním vyjádření zaznamenala Ostrava.
Oproti tomu výstavba nových bytů (nabídka) za stejné období poklesla o 12 %, ze 106 tisíc na 93 tisíc bytů. Výstavba vzrostla pouze v Olomouci a Plzni, a v Ústí a Ostravě zůstala obdobná, v ostatních městech se silně propadala. Například v Liberci došlo mezi dekádami k poklesu výstavby o 56 %, v Hradci Králové o 27 %. Praha i Brno byly s 12% poklesem nabídky na celorepublikovém průměru.
Rozdíl mezi počtem poptávaných a vystavěných bytů tak nevyznívá pro místní obyvatele vůbec pozitivně. Vidíme, že za poslední desetiletí počet dokončených bytů ve všech krajských městech nestačil ani na pokrytí poptávky v samotné Praze, k saturaci poptávky všech krajských měst by byla potřebná dvojnásobná výstavba.“ komentuje analýzu Dan Vaško, CEO a spoluzakladatel fondu Silverline Real Estate.
REKLAMA
Jaký bude další vývoj?
Oproti poslednímu rekordnímu desetiletí lze očekávat mírný pokles poptávky, zejména díky pomaleji klesající velikosti domácností. Rovnovážný stav celkové poptávky v krajských městech bude přibližně 120-130 tisíc nových bytů za dekádu. Tento objem však stále převyšuje současné tempo výstavby o více než třetinu. Města si navíc do dalších dekád nesou významný bytový deficit.
„Nejzásadnější bude další výstavba v Praze, Brně, Plzni, Olomouci a Liberci. Těmto krajským městům v současnosti chybí objem bytů na úrovni 5-10 % jejich celkového bytového fondu, což vyžaduje rychlé řešení výstavby“ připojuje Martin Benroth, spoluzakladatel a investiční ředitel fondu Silverline Real Estate. „Například v Brně by pro vyrovnání současného deficitu mělo být v následujícím desetiletí budováno 3 tisíce bytů ročně. Průměrná výstavba tam přitom v posledních 20 letech nedosáhla ani na 1,5 tisíce bytů za rok, a aktuální vyhlídky s výrazným nárůstem výstavby nepočítají. S ohledem na omezené možnosti vnitřních rozvojových ploch můžeme očekávat rozšíření výstavby za současné územní hranice města, a tedy pokračující tlak na cenu okolních pozemků.“