EUR 25.165

USD 24.218

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.165

USD 24.218

11. 10. 2022

0 komentářů

Platby Čechů za energie za poslední tři měsíce stouply o 40 procent

 

Během třetího čtvrtletí stouply platby za energie v průměru na jednoho uživatele o 40 procent. Skokové zdražení energií v tuzemsku už má tak na peněženky Čechů přímý vliv. Vyplývá to z analýzy společnosti Patron GO, která čerpala data od 1881 uživatelů. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v září stoupla meziroční inflace na 18 procent, tedy na nejvyšší hodnotu od prosince 1993. Z toho ceny energií a paliv stouply v září meziročně o 48,8 procenta.

Loading



 

Celkově za energie zaplatili lidé na konci třetího čtvrtletí o 40 procent více než na jeho začátku. Od začátku července do konce září jeden uživatel za energie utratil průměrně 6323 Kč měsíčně. Zatímco v červenci lidé platili za energie 2787 korun, v září to již bylo již 3911 korun, vyplývá z dat Patron GO.

“Je vidět, že enormní nárůst cen energií se už na lidech podepsal. Zvýšení o 40 % za pouhé tři měsíce je velice razantní. Lidé to na svém rozpočtu rozhodně cítí. Stát by měl opravdu reagovat pružněji. Obávám se, že současná opatření vlády jako jsou úsporný tarif či zastropování cen lidem k lepšímu životu stačit nebudou. To nám nicméně ukážou následující měsíce,” tvrdí šéf společnosti Patron GO Lukáš Vršecký.

Z aktuálních čtvrtletních dat ČSÚ k inflaci pak vyplývá, že ve třetím čtvrtletí ceny elektrické a tepelné energie, plynu a ostatních paliv ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostly o 6,6 procenta. Meziročně pak ve třetím čtvrtletí ceny energií a paliv stouply o 42,6 procenta.

Zvedání záloh na energie by ale od října mělo přestat, protože už by se měl projevit tzv. úsporný tarif. Z vyjádření dodavatelů energií vyplývá, že tento státní příspěvek většinou zákazníkům promítnou do nejbližších záloh, které o výši příspěvku sníží. A první záloha, která se lidem sníží, by měla být právě říjnová.

REKLAMA

Z červencového výzkumu společnosti Ipsos mezi více než 5000 respondenty vyplývá, že v případě dalšího růstu cen energií plánuje šetřit osm z deseti domácností. Úspory v českých peněženkách řeší společnost Patron GO, která pomáhá lidem najít způsoby, kde mohou ušetřit své peníze. Mobilní aplikace propojená s českými bankami uživatelům ukazuje, které platby mají předražené a navrhuje, jak a za co platit méně. Například je upozorní, že zbytečně přeplácí na pojištění nebo za bankovní služby a navrhne jim úspornější varianty.

“Dokážeme lidem ušetřit každý měsíc peníze. To zvlášť v poslední době, kdy rapidním tempem zdražují nejen energie, ale i potraviny a veškeré služby, Češi vítají. Naší aplikaci využívá již 85 tisíc uživatelů a každý týden se jejich počet skokově zvyšuje,” popisuje šéf Patron GO Vršecký.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nemovitost jako jistá investice – Češi sázejí na novostavby a zahraniční destinace

Pro stále větší počet Čechů se investice do nemovitostí stává klíčovým způsobem, jak zajistit své finance a vyhnout se rizikům tržních výkyvů. Vyplývá to z Barometru spoření agentury IBRS pro Golden Gate, podle kterého považuje až 80 % lidí vlastnictví domu či bytu za nejatraktivnější investici.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 12. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Velké vánoční zlevňování, připojila se už i Komerčka

Hned sedm z devíti bank nabízejících hypoteční úvěry snížilo v prosinci úrokové sazby hypoték. Nejlepší nabídku u roční fixace má ČSOB (4,89 %), u tříleté a pětileté fixace je to Fio banka (4,28 %), které ale zdatně dýchá na záda Moneta (4,39 %). Všechny banky u tříleté fixace nabízejí sazby už pod hranicí pěti procent. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *