EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních dvacet let

 

Hypotéky v České republice v listopadu vykázaly nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002, a to 6,31 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Fincentrum Hypoindexu. Od července však sazby hypoték vzrostly jen velmi mírně, spíše jen oscilují pod a nyní tedy už i nad úrovní 6,3 procenta. Česká národní banka totiž v červnu ukončila politiku razantního zvyšování svých sazeb, čímž i hypotéky ztratily klíčový impuls k dalšímu zdražování.

Loading



 

V následujících měsících je třeba počítat se stagnací úrokových sazeb na hypotékách a nadále s jejich oscilací kolem úrovně 6,3 procenta. Výkyvy v blízkosti této úrovně jsou a budou dány spíše množstvím akčních nabídek jednotlivých bank než nějakým fundamentálním dějem. K fundamentálnímu alespoň mírnému zlevnění hypoték dojde nejdříve zřejmě až ve druhé polovině příštího roku, kdy by ČNB měla snížit svoji základní úrokovou sazbu. Ta i tak po celý příští rok zůstane poměrně vysoko. Ze stávající úrovně rovných sedmi procent klesne do konce roku 2023 nejpravděpodobněji na 5,5 procenta.

Pochopitelně, pro vývoj sazeb hypoték jsou více určující než sazby ČNB některé tržní úrokové sazby a roli hrají třeba také sazby na dlouhodobých vládních dluhopisech ČR. Z důvodu jen pozvolna klesající inflace však i tyto sazby setrvají v příštím roce na poměrně vysokých úrovních.

Hypoteční drahota je v současnosti klíčovou příčinou zamrznutí nemovitostního trhu v ČR. V některých oblastech ceny realit už dokonce citelně klesají, například panelákové byty zlevňují až o dvacet procent. Zhoršená dostupnost financování vlastnického bydlení zároveň logicky způsobuje růst poptávky po nájemním bydlení, nájmy naopak stoupají. V letošním roce nezřídka opět tempem kolem úrovně 20 procent.

V příštím roce se makroekonomická situace ČR dále zhorší, přičemž nelze vyloučit recesi. Zdá se proto prozíravé nyní s nákupem nemovitosti vyčkat. Útlum ekonomiky by mohl dále stlačit ceny nemovitostí a v roce 2024 výrazněji i ceny hypoték. V letech 2024 nebo 2025 může být levnější než dnes celá řada nemovitostí a navíc bude takřka jistě citelně levnější financování jejich nákupu.

Autor: Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Trinity Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *