EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

Text: Veronika Hejná

24. 02. 2023

1 komentář

Realitní trh loni v Česku propadl na polovinu, klesl zájem o staré i nové byty a také o rodinné domy

 

Nemovitostní trh v Česku loni zažil nejhorší rok za celou dekádu. Prodeje rodinných domů loni klesly meziročně o 49 procent, starších bytů o 51 procent a nových bytů dokonce o 57 procent. Vyplývá to z aktuální analýzy České bankovní asociace a společnosti Dataligence. Ceny nemovitostí pak podle analýzy dosáhly vrcholu v polovině roku 2022, poté mírně zlevnily. Přesto byly na konci loňského roku o něco dražší než o rok dříve.

Loading



 

Starší byty v panelové s cihlové zástavbě podle analýzy loni meziročně zdražily o 3,4 procenta, ve srovnání s polovinou loňského roku však byly na konci roku o 4,3 procenta levnější. Průměrné prodejní ceny nových bytů loni vzrostly o 11 procent, přičemž v Praze nové byty zdražovaly ještě rychleji.

Nízká aktivita na realitním trhu jednoznačně souvisí s výrazným propadem hypotečního trhu. Počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních dvacet let, objem byl nejnižší za posledních deset let. Kromě přísnějších pravidel pro žadatele o hypoteční úvěr platných od loňského jara, za to mohou hlavně rekordně vysoké hypoteční sazby. Ty jsou stále nejvyšší od 90. let minulého století.

Ani zásadní propad prodejů i hypoték však nevedl k zásadnímu snížení cen nemovitostí a nedá se ani očekávat, že by nějaké zásadní zlevňování bylo na pořadu dne. Investoři se stále potýkají s velmi drahými stavebními pracemi i materiálem. Obojí zdražilo o desítky procent, což se logicky promítá do cen nových bytů a rodinných domů. Vysoké stavební náklady neumožňují jít s cenou příliš dolů, protože by to znamenalo pro investora ztrátu.

Bydlení zůstává jednou ze základních lidských potřeb, proto se prodeje nemovitostí nikdy zcela nezastaví. Pravděpodobně se ale promění skladba kupujících ve prospěch těch, kteří nemovitost kupují hlavně jako investici a ochranu vlastních peněz před vysokou inflací. Ostatně tento trend můžeme sledovat už od loňského roku. Lidé, kteří by dříve na hypotéku normálně dosáhli, se budou muset spokojit s nájemním bydlením, což dále nahrává realitním investorům. Jejich aktivita na realitním trhu bude letos ještě vyšší než kdykoliv dříve. Nejen těch menších kupující jeden či jednotky bytů, ale i velkých institucionálních investorů skupujících celé rezidenční projekty s desítkami či dokonce stovkami bytů.

REKLAMA

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Bytová výstavba je v problémech, rok 2025 by mohl přinést zlepšení, záleží na vládě

Podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 12. 2024

Nelichotivé regionální prvenství Prahy – nejhorší dostupnost bydlení

Region CEE-6 zažívá růst trhu s rezidenčními nemovitostmi. Podnítila jej zejména sílící poptávka, která souvisí zejména se zvyšujícími se obavami o budoucí cenovou dostupnost bydlení a další vývoj ekonomiky. Asi největšímu problému s dostupností přitom v rámci regionu, do něhož patří Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko, čelí Praha – průměrná cena bytu o rozloze 60 m² zde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 12. 2024

Komentář: Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané

Pravidla schválená na jaře Evropskou unií, která směřují k ochraně klimatu, představují důležitý krok ke snížení ekologické zátěže stavebnictví a otevírají nové možnosti a výzvy. Od roku 2030 budou muset developeři stavět novostavby tak, aby splňovaly požadavky na klimatickou neutralitu. To zahrnuje upřednostnění udržitelných zdrojů tepla, jako jsou teplárny nebo tepelná čerpadla, a tam, kde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • jan

    25 února, 2023

    Ze zeme, kde jsou nemovitosti podstatně dražší než v zahraničí a kde 80 procent obyvatel bydli ve svém, se mladí stěhují mimo ČR, hlavně ti kvalifikovaní. Velká část populace ČR se tak nahradí imigranty během krátké doby, v souladu s oficiální politikou ČNB otevřít pracovní trh v zemi, kde je v podstatně nulová nezaměstnanost díky nižkým sazbám ČNB. Makléři by mohli aspoň „poděkovat“ panu Michlovi a jeho předchůdci.

    Odpovědět