EUR 25.295

USD 24.093

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.295

USD 24.093

08. 03. 2023

0 komentářů

Trend rekonstrukcí nepolevuje. Investoři chtějí ochránit své úspory před inflací

 

Trend obliby rekonstrukcí bytových prostor nepolevuje – právě naopak. V loňském roce na ně bylo vydáno 14,7 tisíce stavebních povolení, což znamená, že tvořily 46 % z celkového počtu povolení. Generální ředitel Wienerbergeru Kamil Jeřábek očekává, že trend rekonstrukcí bude i dále stoupat. Investoři tak mohou ochránit nejen našetřené peníze před inflací, ale navíc zhodnotit svou nemovitost.

Loading



 

„Přestože trh hlásí ochlazení poptávky po stavebních materiálech, především u střešních tašek zaznamenáváme pokles znatelně nižší. Zřejmým důvodem je neodkladná potřeba některých oprav, a to jak rozsáhlejšího charakteru, tak i těch menších, které nevyžadují stavební povolení, ale také vzrůstající trend rekonstrukcí již od dob covidu. Značnou roli hraje skutečnost, že náklady na rekonstrukci se pohybují v řádu statisíců a lidé tak své úspory často investují právě do rekonstrukce bydlení, aby je ochránili před inflací a navíc tak zhodnotili svou nemovitost,” říká generální ředitel Wienerbergeru Kamil Jeřábek.

U bytových budov počet vydaných stavebních povolení na rekonstrukce poslední tři roky stabilně rostl. V roce 2022 bylo vydáno 31 967 stavebních povolení na bytové prostory, ze kterých rekonstrukce tvořily 46 % (14 695 povolení). Meziročně je ve srovnání s rokem 2021, kdy ekonomiku ovlivňovala především covidová pandemie a související opatření, znát mírný pokles o 3,6 %, což je ale mělčí propad než v případě nové výstavby (- 7,9 %). V roce 2021 stoupl zájem o rekonstrukce o 7 procent a o rok dříve to bylo o 5,4 %, takže i přes kolísání v roce 2022 Wienerberger sleduje v segmentu rekonstrukcí bytových budov vzestupný trend. Ten letos bude podle Kamila Jeřábka pokračovat.

U nebytových budov je ale situace zcela odlišná. Zatímco počet novostaveb klesal stejným tempem jako novostavby bytové (- 7,9 %), rekonstrukcí nebytových budov ve srovnání s předchozím rokem ubylo výrazně více (- 8,2 %). Mezi hlavní důvody patří vysoké náklady, se kterými se podniky potýkají. Kvůli cenám energií jsou firmy i provozovatelé služeb nuceni šetřit, a tak jim často nezbývají prostředky na investice do rozsáhlých oprav.

Stavební trh v roce 2023 čeká postupná stabilizace. Přestože podmínky pro zahájení novostavby aktuálně investorům nenahrávají, vlastní bydlení je stále životním snem řady Čechů. Již ve druhé polovině letošního roku očekáváme postupné snižování úrokových sazeb hypoték. To učiní novostavby opět dostupnější většímu počtu investorů. Podle našich kalkulací budou v tuzemsku položeny základy zhruba 17 tisíc rodinných domů,” uzavírá Kamil Jeřábek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Dvě banky zvýšily sazby, tři je snížily z toho i jedna „velká“

Po čtyřech měsících se v naší tabulce opět červenalo. To znamená, že některé banky své úrokové sazby u hypotečních úvěrů zvýšily. Konkrétně se jednalo o Monetu a Fio banku. Zatímco v případě Monety to bylo o desetinu procentního bodu, u Fio banky to byly dvě desetiny. Přesto zůstávají jejich úrokové sazby nejvýhodnější na trhu. Opačným směrem (snížení […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024

Jak prodat a koupit nemovitost s hypotékou?

Prodej nemovitosti zatížené hypotékou může být pro mnohé velkou výzvou. Většina lidí si pořizuje nemovitosti na hypotéku, protože jen málokdo má dostatek hotovosti na koupi bez úvěru. Existují způsoby, jak nemovitost prodat nebo koupit i s hypotékou, aniž byste se museli obávat složitých procesů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *