Jsou solární panely budoucnost? Tady jsou jejich výhody a nevýhody
Když Češi investují do solárních panelů ve velkém, musí na nich asi něco být. Čísla Solární asociace hovoří jasnou řečí. V roce 2022, který se nám zaryl do paměti mimo jiné extrémním růstem cen energií, do sítě přibylo 33 760 solárních elektráren s výkonem celkem 62 MW. Nárůst oproti předchozímu roku: úctyhodných 262 %.
Solární elektrárny už očividně nejsou milionářský výstřelek a libůstka ekologických nadšenců jako ještě před pár lety. Pořizují si je i ostatní. A ne proto, že se jim to líbí, nýbrž jako rozumnou, finančně výhodnou investici. Není divu, že firmy, které fotovoltaické elektrárny dodávají, mívají už teď práci nasmlouvanou na několik let dopředu.
5 největších výhod solárních elektráren
- Ušetříte na energiích hned teď – Jakmile solární elektrárnu zprovozníte, už jen šetříte. U menší solární elektrárny pro rodinný dům to může být klidně 20 000 Kč ročně. Kolik to bude u vás, záleží na spoustě faktorů. Na příštím vyúčtování to ale rozhodně poznáte.
- Investice si na sebe vydělá – Bude trvat třeba 10 let, než se vám peníze vrátí. Přece jen pořizovací náklady jdou do statisíců, zatímco roční úspory jen do desetitisíců. Potom už vám ale vaše elektrárna šetří, dokud neodejde do křemíkového nebe.
- Pomůže vám státní dotace – Čekání na návratnost vaší investice vám dokáže zkrátit program Nová zelená úsporám, a to až na polovinu. U solárních elektráren na rodinných domech vám totiž stát proplatí i 50 % nákladů.
- Šetříte přírodu a emise – Energie vyrobená ze slunce na vaší střeše nevypouští žádné škodlivé látky do ovzduší, neprodukuje nebezpečný odpad, ani není potřeba ji táhnout kabely přes lesy a údolí. Jednoduše čistá energie.
- Posílíte svou nezávislost – Výpadky dodávek elektřiny se sem tam stávají. Často ve chvíli, kdy se vám to hodí ze všeho nejmíň. To obyvatele domů, které si vyrábějí elektřinu samy, blackouty strašit nemusí.
Ne všechno je zalité sluncem: Nevýhody solárních elektráren
Když jsme řekli „A“, pojďme říct i „B“, tedy nevýhody solárních elektráren. Tou hlavní je určitě pořizovací cena zhruba od 200 do 600 tisíc korun. Pro řadu domácností vysoká částka, kterou by se možná vyplatilo investovat jinam. Když zůstaneme u úspor, tak například do zateplení, výměny oken nebo do nového kotle.
Fotovoltaika má i další stinnou stránku: nehodí se zdaleka na každý rodinný dům. Ideálním kandidátem je nezastíněná střecha orientovaná na jih se sklonem 35 stupňů. Nejlépe někde na jižní Moravě, kde z celé republiky sluníčko svítí nejsilněji. Čím dál k tomuto ideálu máte, tím méně se vám solární dobrodružství vyplatí.
Co dál, když o fotovoltaice vážně uvažujete
Máte za to, že by fotovoltaické panely vašemu domu opravdu slušely? Pokud už máte v kapse projekt, nezapomeňte také na financování. Státní dotace, pokud na ní máte šanci dosáhnout, sice může pokrýt až polovinu nákladů, ale má jeden háček. A sice, že vám ji stát vyplatí až po dokončení projektu. Je potřeba se tedy poohlédnout po vstupním kapitálu. Dnes ale můžete kromě peněz získat i přidanou hodnotu. Doporučujeme vám proto obrátit se přitom na banku, která vám na ekologickou investici výhodně nejen půjčí, a navíc vám pomůže i s vyřízením státní dotace. Celé to bude ještě jednodušší a nebudete na to sami.