EUR 25.175

USD 24.398

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.175

USD 24.398

19. 05. 2023

0 komentářů

Vyhlídky růstu realitního trhu v Evropě a 3 nejvýznamnější evropské fondy REIT s komentářem

 

Evropa v současnosti čelí ekonomickým výzvám v důsledku demografických faktorů, které brzdí růst a nízké úrokové sazby. Panuje však optimismus, že toto období vysokých úrokových sazeb bude krátkodobé a do roku 2024 začne klesat. Naznačuje to také, že vyšší výnosy na trhu s nemovitostmi budou rovněž dočasné. Tento optimismus podporují obecně dobré ekonomické podmínky, jako je nízká nezaměstnanost, investice do energetických systémů a široké zavádění nových technologií. To znamená, že napětí na realitním trhu bude pravděpodobně omezeno na příštích 12-15 měsíců. Očekává se také, že od roku 2024 se trh s nemovitostmi stabilizuje a zotaví, přičemž ceny se nevrátí okamžitě na maxima z roku 2021, ale po obnovení trhu v letech 2022/2023 se výrazně zotaví.

Loading



 

Nemovitosti, stejně jako všechna ostatní aktiva, čekají náročné období, ale trhy nesměřují k trvalému kolapsu a je nepravděpodobné, že by nemovitosti ztratily na popularitě. Současná recese však pravděpodobně utlumí poptávku po prostorách v některých odvětvích, jako jsou kanceláře, maloobchod a výroba, což by mohlo vést ke zlevnění některých projektů. Navíc kvůli nízkým úrokovým sazbám mohou investoři do nemovitostí obtížněji hledat atraktivní aktiva k investování ve srovnání s investory do akcií. Pro dlouhodobé investory mohou být investice do nemovitostí stále zajímavé.

Vanguard Global ex-US Real Estate ETF (VNQI) – ETF této společnosti  nabízí přístup na globální realitní trhy s vyloučením amerických akcií ve prospěch aktiv ve vyspělé Evropě nebo Asii. VNQI tak může poskytnout široký přístup k té třídě aktiv, která může poskytovat atraktivní aktuální výnosy a významné zhodnocení kapitálu v dlouhodobém horizontu (spolu se značnou volatilitou a rizikem). VNQI má poměrně solidní míru diverzifikace, neboť obsahuje přibližně 425 podílů v různých zemích. Díky svému širokému pokrytí a extrémně nízkému nákladovému poměru by VNQI mohl být solidní volbou pro řadu investorů, kteří o něj mají dlouhodobý zájem.

iShares Global REIT ETF (REET) – REET poskytuje přístup k celosvětově kótovaným akciím nemovitostí. Fond sleduje index FTSE EPRA Nareit Global REITs, který zahrnuje společnosti z rozvinutých a rozvíjejících se trhů, jež vlastní a spravují nemovitosti přinášející výnosy, jako jsou sklady, kanceláře a byty. Portfolio zahrnuje firmy, které se v zemi svého sídla kvalifikují jako REIT a splňují další kritéria indexu, kterými jsou velikost, likvidita a příjem. Složky indexu jsou váženy tržní kapitalizací a čtvrtletně revidovány.

iShares European Property Yield UCITS ETF (IPRP) – Fond se snaží sledovat výkonnost indexu složeného z kótovaných realitních společností a realitních investičních trustů (REITS) vyspělých evropských zemí s výjimkou Velké Británie splňující rovněž kritéria dividendových výnosů. Hlavní výhody:

  1. Expozice vůči evropským realitním společnostem a REITS.
  2. Přímé investice do veřejně obchodovaných realitních společností a REITS.
  3. Regionální přítomnost se zaměřením na výnosy.

 Komentuje Maxim Manturov, analytik společnosti Freedom Finance Europe

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024

Analýza: Stačí v Česku průměrná mzda na průměrné bydlení? Výsledek bohužel nepřekvapí

Náklady na vlastní bydlení pro jedince s průměrným příjmem dosahují kolem 48 procent. V Praze však čistě matematicky dostupnost bydlení hodně pokulhává a v Brně to není o mnoho lepší. že v Ostravě lze bydlet v nájmu už od nákladů ve výši 40 procent průměrného příjmu v dané lokalitě.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *