EUR 25.295

USD 24.672

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.295

USD 24.672

30. 05. 2023

0 komentářů

České firmy se masivně zbavují faktur, přináší jim to jistotu a úsporu

 

Více než 68 miliard Kč – to je objem pohledávek, které české firmy v prvním čtvrtletí letošního roku postoupily na factoringové společnosti. Meziročně se jedná o pětiprocentní nárůst. Stále více firem si tak uvědomuje, že factoring je komplexní služba, která vedle financování pohledávek před jejich splatností nabízí například i finanční úsporu a jistotu zaplacení. To jsou v současné ekonomické situaci vítané benefity.

Loading



 

Za celý minulý rok postoupily domácí firmy factoringovým společnostem sdruženým v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) pohledávky v objemu 286 miliard korun, což je v porovnání s rokem 2020 50% nárust. Objem prostředků poskytnutých klientům k 31. 3. 2023 dosáhl 32 miliard Kč, tedy o 7,6 % více než před rokem. Factoringové společnosti sdružené v ČLFA reprezentují 97 % factoringového trhu v ČR.

„Stále více firem všech velikostí intenzivně řeší administrativní a finanční náklady a logicky tak začínají plně využívat efekty bezregresního factorignu, o který je nyní mimořádný zájem. Poskytovatelé factoringu mají aktuálně levnější zdroje financování než dodavatelé. Zároveň jsou schopni ohodnotit kvalitu pohledávek s nižšími náklady než dodavatelé. To vše aktuálně společně s obecně rostoucím zájmem o ošetřování rizika neplacení hovoří pro bezregresní factoring,“ uvedl Petr Fiala, ředitel divize exportního, obchodního financování a factoringu Raiffeisenbank a předseda Asociace factoringových společností.

Z celkového objemu factoringu v prvním čtvrtletí 2023 připadlo 63 % na bezregresní factoring. Právě u této formy postoupení pohledávky přechází riziko nezaplacení faktury na factoringovou společnost. Podíl regresního factoringu, kdy při nezaplacení pohledávky zůstává riziko na straně klienta, činil zbylých 37 %.

Více než 69 % factoringových kontraktů v prvním čtvrtletí byly tuzemské. Téměř 29 procent představoval exportní factoring a pouhá dvě procenta připadla na importní.

Factoring v ČR nabízejí společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy Factoring KB, ČSOB Factoring, Factoring České spořitelny, UniCredit Factoring a Bibby Financial Services a dále také Raiffeisenbank. Všechny tyto společnosti jsou sdružené také v Asociaci factoringových společností.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Proč banky snižují úroky na vkladech rychleji, než sazby na hypotékách?

Řada lidí si v současnosti kriticky všímá toho, že banky jdou se sazbami hypoték dolů jen pomalu, zato rychleji snižují úročení běžných nebo spořicích účtů. Mají pocit, že banky své klienty „ždímají“. Je to tak? Otálejí banky se snižováním sazeb hypoték bezdůvodně? Vždyť také základní úroková sazba ČNB klesla za posledních dvanáct měsíců o 2,75 procentního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 01. 2025

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *