EUR 25.295

USD 24.093

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.295

USD 24.093

České stavebnictví stále hledá dno, bytová výstavba v Praze se zastavila

 

Propad českého stavebnictví nekončí, stavební produkce klesla i v květnu, meziročně o 2,7 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Stavební úřady vydaly o 11,4 procenta méně stavebních povolení, nicméně orientační hodnota povolených staveb v květnu meziročně vzrostla o 16,1 procenta. Výrazně propadla bytová výstavba.

Loading



 

Stavební firmy v rámci celé ČR v pátém měsíci roku zahájily stavbu 3 451 bytů, což je meziročně o třetinu (34,9 procenta) méně. Naopak počet dokončených bytů (2 966) byl meziročně o 3,1 procenta vyšší. Extrémně špatná zůstává situace v hlavním městě, kde ČSÚ v květnu evidoval pouhých 48 nově zahájených bytů. To je ještě méně než už tak tristních 78 nových bytů zahájených v dubnu. To jsou tak malá čísla, že se dá říct, že se bytová výstavba v Praze prakticky zastavila. Se všemi z toho vyplývajícími negativy.

Bytovou výstavbu po hlavním městě přebírá stále více Středočeský kraj, kde se jen v květnu začalo stavět 396 nových bytů. Celkem tak letos firmy v rámci nové výstavby ve středních Čechách začaly stavět už 2234 nových bytů. V Praze je jich za stejné období roku „jen“ 1933. Více než v Praze se letos staví byty i na jižní Moravě, kde se jich od ledna začalo stavět už 2077. Hlavní město se tak z hlediska bytové výstavby propadlo až na třetí místo.

Atraktivita hlavního města přitom vůbec nepolevuje. Jen za první čtvrtletí letošního roku se Praha rozrostla o dalších 23 tisíc lidí. Pokud bude tento trend pokračovat a nezačnou se konečně stavět projekty se stovkami až tisícovkami bytů, tak se bude problém nedostupného bydlení jen prohlubovat. Část lidí, kteří v hlavním městě na bydlení nedosáhnou, se bude muset přesunout za hranice Prahy. Ostatně tato migrace podle dostupných dat už probíhá.

Aby se z Prahy nestal mrtvý skanzen s každodenně ucpanými příjezdovými cestami, musí urychleně přijmout nový územní plán s dostatkem ploch pro velkou bytovou výstavbu. Dostupné bydlení pro všechny zájemce se musí stát jednou z hlavních priorit nejen pražského magistrátu, ale všech městských částí. A to nejen na papíře, ale i ve skutečnosti. Přirozený rozvoj se nedá zastavit, hlavní město na něj proto musí být připravené.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *