EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

19. 10. 2023

0 komentářů

Rozhovor: Až klesnou úrokové sazby, nůžky mezi poptávkou a nabídkou se opět rozevřou

 

Realitní trh zamrznul. V Praze se rozjíždí minimum nových developerských projektů, úroky hypotečních úroků zůstávají příliš vysoko a ceny stavebních materiálů neklesají. Jak se na to dívá Tomáš Chrobák ze společnosti SUR REAL Investments, která se zabývá prodejem investičních apartmánů v Alpách?

Loading



 

Je podle vás vhodná doba pro investici do nemovitostí?

Předpokládám, že v nejbližších 6–12 měsících bude situace velmi podobná jako v průběhu letošního roku, tedy trh s nemovitostmi bude “zamrzlý”. Kupující budou čekat, až hypoteční sazby klesnou na snesitelnou úroveň cca 3 – 3,5 %, což ještě potrvá. Developeři nebudou ochotni jít výrazně s cenami dolů, a to i z důvodu, že se jim do nákladů promítlo nárazové prudké zdražení stavebních materiálů všeho druhu, ke kterému došlo v loňském roce. Šance na oživení nemovitostního trhu přijde až s toužebně očekávaným návratem inflace k cílové hladině 2 % a poklesem úrokových sazeb.

Jak si vedou v této době investice do nemovitostí? Jsou stále oblíbené?

Co se týká investic do zahraničních nemovitostí, na které se specializujeme, je obliba stále vysoká. Významnou roli v uplynulých měsících hrála geopolitická situace a motiv “bezpečné země”, jako je Rakousko nebo Švýcarsko. Pokud jde o nemovitosti v tuzemsku, je situace na trhu rezidenčních nemovitostí samozřejmě poznamenána propadem poptávky v důsledku růstu úrokových sazeb a související stagnací či poklesem cen. V případě komerčních nemovitostí je situace určitě lepší.

Vidíte například nějaké zajímavosti stran lokalit?

Vzhledem k zaměření naší firmy (prodej investičních apartmánů) sledujeme se zájmem propad cen nemovitostí v rekreačních oblastech, jako jsou Krkonoše a Šumava. Jeho přímým důsledkem je zvýšený zájem o chalupy a apartmány v zemích, kde je realitní trh dlouhodobě bez výkyvů a úrokové sazby poloviční oproti Česku. Typickým případem je i Rakousko, na které se specializujeme.

Jak vidíte realitní trh v Praze do budoucna?  

Objem prodaných bytů ve městech kolem Prahy – jako je například Benešov nebo Neratovice – výrazně vzrostl, takže trend “vykašlat se na Prahu” je jasně viditelný. Bude ale spíše krátkodobý – jak nabídka bydlení v těchto městech, tak dopravní kapacita ve smyslu dojíždění do Prahy za prací má své limity.

REKLAMA

Kdy vysoký zájem opadne? Potká se někdy v Praze poptávka s nabídkou?

K přibližování nabídky a poptávky dochází do značné míry teď. Ke krátkodobě rovnovážnému stavu však trh dospěl tak, že poptávka po nových bytech citelně klesla a prodává se výrazně méně a za nižší ceny než před 12 měsíci. Jakmile klesnou úrokové sazby na snesitelnou úroveň a hypoteční trh se rozhýbe, tak se nůžky mezi poptávkou a nabídkou opět rozevřou.

Jak vidíte budoucnost realitního trhu v Praze vy osobně?

Nijak pozitivně. Jakmile budou hypoteční úvěry dostupné, ceny za bydlení začnou opět růst. Z dlouhodobého hlediska by tento trend mohl zabrzdit jen skokový nárůst nabídky, například efektivní regulace AirBnb nebo změna větších kancelářských projektů na byty v důsledku poklesu poptávky po kancelářích. V to ale moc nevěřím.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *