Stavebnictví meziměsíčně opět kleslo
České stavebnictví se stále nedokáže odrazit ode dna. Stavební produkce sice v září podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně nepatrně vzrostla o 1,9 procenta, ale to jen kvůli velmi nízké srovnávací základně z loňského roku. Aktuální kondici sektoru lépe ukazuje meziměsíční srovnání. Podle něj byla stavební produkce v září o 0,2 procenta nižší než v srpnu.
Stavební úřady během letošního devátého měsíce vydaly o 10,2 procenta stavebních povolení méně než před rokem, jejich hodnota ale vzrostla 11,2 procenta. I tato statistika jasně ukazuje, že stavby jsou mnohem dražší než loni.
Bytová výstavba za září hlásí poměrně pozitivní čísla. Stavební firmy v rámci celé ČR v září zahájily stavbu 3127 bytů, což je meziročně o slušných 24,6 procenta více. V tomto roce jde spíše o anomálii a první výraznější meziroční růst. Nelze z toho dělat žádné optimistické závěry. Tím spíše, když se bytů staví stále velmi málo.
Například v Praze ČSÚ eviduje od začátku roku jen 3390 bytů zahájených v rámci nové výstavby. To je velmi málo a nestačí to na přirozenou obnovu a doplnění bytového fondu. Na to je podle mnoha analýz potřeba stavět minimálně deset tisíc nových bytů ročně. Takovým číslům se letos ani zdaleka nepřiblížíme. Tím spíše, že letos bylo hned několik měsíců, kdy se zahájilo méně než sto nových bytů. Nejhorší byl z tohoto pohledu květen, kdy stavební firmy v Praze zahájily stavbu pouhých 48 nových bytů.
Lídrem bytové výstavby tak zůstává Středočeský kraj, který už dlouho supluje nedostatečnou výstavbu v hlavním městě. Statistici ve středních Čechách letos napočítali už 4046 nově zahájených bytů. Slušně se daří bytové výstavbě i na jižní Moravě, kde se letos začalo stavět už 3748 nových bytů.
REKLAMA
Statistiky o počtu stavebních povolení a hodnotě povolených staveb odhalují a potvrzují hlavní problém českého stavebnictví současnosti. Tím jsou extrémně vysoké ceny stavebních prací a materiálu. Není divu, že stavební produkce klesá, mnoho investorů stavby odkládá jednoduše proto, že už se jim ekonomicky nevyplatí.
Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL