EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Ceny ve stavebnictví stále rostou, u velkých projektů lze ale dosáhnout lepších podmínek

 

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce v březnu meziročně vzrostly o 1,6 procenta, tedy stejně jako v únoru. Naopak stavební materiál zlevnil o 1,8 procenta. Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta).

Loading



 

Právě zdražování stavebních prací a materiálu výrazně přispělo k tomu, že se dostupnost vlastního bydlení výrazně zhoršila. Velký vliv měla eskalace konfliktu na Ukrajině a to hned z několika důvodů. Několik měsíců po začátku ruské plnohodnotné invaze se zpřetrhaly dodavatelské řetězce a na trhu byl nedostatek stavebního materiálu, který dovážíme právě z Ukrajiny. Negativně se projevil také částečný odliv ukrajinských pracovníků, bez kterých se v Česku už mnoho let prakticky nepostaví žádná velká stavba. Dopad měl i růst cen energií, protože výroba stavebních materiálů je energeticky hodně náročná.

Na drahé stavební práce a materiál doplácí hlavně malí stavebníci, kteří nemohou využít hromadných slev. Jakýkoliv odklad zahájení stavby pro ně znamená rostoucí náklady, které mohou negativně ovlivnit dokončení celé stavby.

Naopak u velkých staveb zapozorujeme změnu trendu. Nedostatek velkých zakázek vede stavební firmy k tomu, že se u těch největších snaží nabídnout příznivější cenu, o které by ještě nedávno ani nejednaly. Pro lidi hledající vlastní bydlení to znamená, že u rozsáhlých rezidenčních areálů se stovkami bytů mohou získat byt za příznivější cenu. Očekávám proto, že se dostupnost vlastního bydlení díky tomu v nejbližší době o něco zlepší.

Autor: Evžen Korec, denerální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *