Stát je bohatší o pět miliard korun, nenašli se vlastníci 108 tisíc nemovitostí
Desetileté celostátní pátrání po zapomenutých vlastnících nemovitostí je u konce. Ti, kteří nebyli nalezeni nebo se sami nepřihlásili, mají nyní smůlu. K 1. lednu 2024 skončila lhůta daná novým občanským zákoníkem a státu propadly nemovitosti v hodnotě přes 5 miliard korun.
Projekt CeskaZeme.cz, který pomáhal stovky pozemků zachránit, zpracoval data o propadlých nemovitostech státu. Celkový počet nemovitostí, které se dostaly na seznam zapomenutých pozemků, čítal okolo 200 000, více než polovina z nich – 107 824 se v tuto chvíli převádí na stát, u 65 519 nemovitostí se v průběhu lhůty podařilo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nalézt majitele nebo se k nim přihlásili, u zbytku je stále vedeno řízení k určení majitele (např. dědické řízení).
Nemovitosti převáděné na stát čítají celkově 15 408 hektarů, z toho je přibližně 10 000 hektarů orné půdy, 2000 hektarů trvalého travního porostu, 1300 hektarů lesa, 1000 hektarů ostatních ploch, 121 hektarů ovocných sadů, 100 hektarů vinic a 90 hektarů zahrad, 638 staveb a další. Celková hodnota těchto nemovitostí přesahuje pět miliard korun.
„Lze s vysokou jistotou říci, že veškerý státu propadlý majetek přesahuje hodnotu pět miliard korun. Pokud počítáme průměrnou cenou zemědělské půdy 33,40 korun za metr čtverečnípotom jen tento druh získaných parcel má přibližnou hodnotu 3,3 miliardy korun,“ vyčísluje Jan Antonín Kolář z projektu CeskaZeme.cz.
Agregovaná data o druhu půdy a výměře, který na stát přechází:
REKLAMA
Zdroj dat: https://www.uzsvm.cz/ceska-republika-1
Ze statistik využití pozemků vyplývá, že mezi pozemky, které připadly státu, patří 277 hektarů komunikací, 25 hektarů dálnic, 21 hektarů železnic, 16 hektarů dobývacích oblastí a dokonce i 12 hektarů hřbitovů.
Ačkoli je konec lhůty špatná zpráva pro původní majitele, či spíše jejich dědice, pro obce a vlastníky okolních nemovitostí je to naopak důvod k bujaré oslavě. Často se stávalo, že nevyužité a zchátralé pozemky desítky let bránily rozvoji a opuštěné stavby ohrožovaly okolí – nyní nastane změna k lepšímu.
V současné době již totiž dochází k převodu pozemků na Českou republiku, mnohé jsou už podle záznamů v katastru nemovitostí převedeny. (ÚZSVM) následně převede půdy tak, že zemědělské pozemky předá Státnímu pozemkovému úřadu a lesní pozemky organizaci Lesy ČR. O ostatní plochy se budou moci ucházet další instituce včetně obcí, jež v případě veřejného zájmu mohou získat tyto pozemky zadarmo.
Máte o propadnuté pozemky zájem? Ozvěte se
U spoluvlastnických podílů, kterých je více než polovina, bude po prozkoumání podíl nabídnout dalším spoluvlastníků – není tedy důvod iniciovat soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví.
Potenciální zájemci o zbývajících přibližně 47 000 celistvých parcel mají dle ÚZSVM sledovat záznamy o vlastnictví na katastru. Po připsání zemědělských pozemků Státnímu pozemkovému úřadu nebo lesních pozemků Lesům ČR, by zájemci měli kontaktovat tyto organizace. U ostatního majetku lze očekávat, že bez zájmu jiných institucí bude Česká republika konečný vlastník a je možné psát přímo úřadu.
Seznam s přehlednou mapou všech celistvých parcel mohou zájemci procházet skrze projekt CeskaZeme.cz.