EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

28. 05. 2024

0 komentářů

Příklad Waltrovky ukazuje, že i u zelených kancelářských budov stále existuje prostor pro úsporu provozních nákladů

 

Administrativní komplex Waltrovka v Praze 5 – Jinonicích stojí na místě bývalého strojírenského podniku Walter Engines, který vyráběl nejprve motocykly a později i automobily a letecké motory. Pět moderních kancelářských budov přímo u Radlické radiály zahrnuje přes 80 000 m2 pronajímatelných ploch. Jednotlivé budovy jsou vybaveny inteligentními technologiemi a pyšní se mezinárodně uznávanými certifikáty udržitelnosti LEED Gold a Platinum. To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného provozu, nicméně praxe ukazuje, že teprve efektivní údržbou a správou na denní bázi lze dosáhnout skutečně významných finančních úspor. Jiří Beránek, zkušený property manager a vedoucí týmu CBRE, který je zodpovědný za správu Waltrovky, odkrývá, jak se v areálu podařilo za poslední tři roky snížit celkovou spotřebu energií o 20 %, udržet nízkou úroveň servisních poplatků a navrhnout další změny v souladu s principy ESG.

Loading



 

Obsazenost Waltrovky se pohybuje kolem 92 %. Mezi její nájemce patří například Adidas, Centrum pohybové medicíny Pavla Koláře, JNJ Global Business Services, Oracle či Strabag. Jde o prestižní společnosti, které jsou zvyklé na vysokou kvalitu služeb za odpovídající náklady. S těmi mj. souvisí i prognóza budoucího vývoje a adekvátní nastavení strategie v oblasti energického managementu.

 „Období mezi lety 2021 a 2023 bylo velmi ovlivněno pandemií covidu-19 a válkou na Ukrajině. Trh s energiemi byl skutečně napjatý a byla i doba, kdy dodavatelé nechtěli uzavřít jediný nový kontrakt. Všichni vlastníci a správci kancelářských nemovitostí řešili, jak uspořit náklady za energie,“ komentuje Jiří Beránek z CBRE a dodává: „Na Waltrovce jsme se tomu postavili čelem. Na základě našich predikcí jsme v roce 2021 realizovali tranši nákupu elektřiny na celé tři roky dopředu. A tato strategie se jednoznačně vyplatila. V době, kdy trh lítal o stovky procent nahoru a dolů jsme nájemcům garantovali cenu 2 246 Kč za MWh. U plynu jsme uskutečňovali tranše na roční bázi a výsledek byl cca 20 % pod průměrnou cenou trhu. Vzhledem k tomu, že energie tvoří až 40 % celkového rozpočtu, mohli jsme našim nájemcům garantovat nízkou hladinu servisních poplatků, což se mimo jiné ukázalo jako rozhodující faktor pro nové nájemce. I díky tomu se podařilo udržet obsazenost na velmi vysoké úrovni.“

Současně s tím property tým pracoval na snížení spotřeby energií v rámci celého areálu. Mezi přijatá opatření po konzultaci s nájemci zahrnul úpravu řízení sytému vzduchotechniky/chlazení a vytápění včetně snížení středových teplot. Nutnost vytápění pomocí plynových kotelen snížil na minimum, a naopak maximalizoval snahu o spotřebu odpadního tepla. V rámci nízké ceny elektřiny také upřednostnil dotápění pomocí tepelných čerpadel ve vzduchotechnických jednotkách spolu s kompletním odstavením kotelen. Samozřejmostí bylo také vypnutí dochlazování pomocí indukčních jednotek v zimních měsících. Dále v koordinaci s nájemci utlumil noční a víkendový provoz a zkrátil interval osvětlení garáží a společných prostor. Waltrovku navíc připojil k celoevropskému hnutí, které podporuje vypnutí světelných log během hluboké noci. Ve výsledku došlo k průměrnému poklesu spotřeby energií o 20 %, a to o téměř 30 % u plynu a 10 % u elektřiny.

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech. Chystá se zavést kompletní ESG strategii včetně snižování uhlíkové stopy, počítá s další optimalizací provozních nákladů a také s realizací investic za účelem dalšího zhodnocení svěřených nemovitostí. „Property management je nikdy nekončící proces, nicméně s tím správným nastavením lze dosáhnout skutečně skvělých výsledků. A právě ty jsou v kombinaci se spokojeností vlastníka naším hnacím motorem do budoucna,“ uzavírá Jiří Beránek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Bytová výstavba je v problémech, rok 2025 by mohl přinést zlepšení, záleží na vládě

Podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 12. 2024

Nelichotivé regionální prvenství Prahy – nejhorší dostupnost bydlení

Region CEE-6 zažívá růst trhu s rezidenčními nemovitostmi. Podnítila jej zejména sílící poptávka, která souvisí zejména se zvyšujícími se obavami o budoucí cenovou dostupnost bydlení a další vývoj ekonomiky. Asi největšímu problému s dostupností přitom v rámci regionu, do něhož patří Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko, čelí Praha – průměrná cena bytu o rozloze 60 m² zde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 12. 2024

Komentář: Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané

Pravidla schválená na jaře Evropskou unií, která směřují k ochraně klimatu, představují důležitý krok ke snížení ekologické zátěže stavebnictví a otevírají nové možnosti a výzvy. Od roku 2030 budou muset developeři stavět novostavby tak, aby splňovaly požadavky na klimatickou neutralitu. To zahrnuje upřednostnění udržitelných zdrojů tepla, jako jsou teplárny nebo tepelná čerpadla, a tam, kde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *