EUR 25.030

USD 22.542

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.030

USD 22.542

Firmy požadují na jednoho zaměstnance 14 m2 prostoru, o 1,9 m2 více než před covidem

 

Společnost Savills v rámci diskuze „Quo Vadis, Prague?“ týkající se kancelářského sektoru rozebrala vývoj pražského trhu z pohledu výstavby, ekonomiky, investic, požadavků nájemců a pronajímatelů, a to také v porovnání s dalšími evropskými velkoměsty. Na první pohled se může zdát, že v Praze je dostatek kanceláří k pronájmu a že díky trendu práce z domova nebudou tak žádané. Čísla však hovoří jasně – firmy nemají dostatek kancelářských budov, ze kterých by mohly vybírat a kde by mohly růst. Spíkry diskuze byli Pavel Streblov z Penty, Stuart Jordan a Pavel Novák ze Savills a Rebecca Webb z londýnské pobočky Savills, která řekla více k evropským trendům.

Loading



 

„Za poslední dva roky se začaly stavět pouze dvě nové budovy a výstavba v roce 2023 meziročně klesla o 51 %. Navíc, zcela oproti původním očekáváním a dle dostupných dat, firmy požadují více prostoru na jedno pracovní místo než před pandemií, což je dáno i tím, že kanceláře již nepředstavují jen stůl a pracovní židli spolu se zasedačkou,“ říká Pavel Novák, Head of Office Agency v Savills.

Dopady absence nové výstavby

Pavel Novák dále shrnuje: „Jako důsledek toho je podíl prodloužených smluv na všech uzavřených transakcích v prvním čtvrtletí 57 %, což je výrazně nad dlouhodobým průměrem. Poptávka po kancelářích byla v roce 2023 nejvyšší za poslední čtyři roky, a přitom již v tomto roce výrazně přes 50 % firem renegociovalo. U velkých společností to bylo dokonce 73 %. Tam je situace ještě palčivější. Všechna zmíněná čísla znamenají odloženou poptávku a přehřívání trhu v centrálních oblastech, což může mít nepříjemný dopad na kancelářský trh v následujícím období včetně výše nájmu. To vše z důvodu praktické absence nové výstavby.“

Investiční výhled kancelářského sektoru

Stuart Jordan, Savills CEO Central and Eastern Europe, k tomu uvádí: „Je velmi populární opakovat aktuální populistické názory o tom, že kancelářský sektor je na odpis. Ale my tento názor nepodporujeme. Osobně i jako konzultační společnost v rámci střední a východní Evropy vnímáme kanceláře velmi pozitivně, jako investiční sektor budoucnosti. Je zřejmé, že má své výzvy a bude se muset přizpůsobit, modernizovat, stát se efektivnějším a některé starší budovy potřebují celkovou rekonstrukci,“ a dodává: „Obecně bude muset sektor projít modernizací s ohledem na ESG. Sázíme ale na výnosy, které budou investiční nástroje investující za dnešní ceny přinášet v horizontu pěti let.  Před necelými pěti lety byl maloobchod v kamenných prodejnách odepsán, všechno mělo být on-line, ale podívejte se dnes na zájem investorů o tento sektor a uvidíte, jak rychle se může sentiment na trhu nemovitostí změnit.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Bytový dluh v Praze stále narůstá, stát na tom tratí miliardy

Nabídka nových bytů v Praze výrazně zaostává a ceny proto začaly opět růst. A to navzdory tomu, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste. Podle Central Group jejich počet v metropoli dosahuje již téměř 145 tisíc. Kvůli dlouhodobě nefunkčnímu systému povolování nových staveb se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 09. 2024

Komentář: Pozor na realitní šmejdy!

„Obracíme se na vás jako spolumajitele pozemku číslo XY. Jako přímý zájemce vám nabízíme odkoupení vašeho podílu na předmětné nemovitosti. Platíme ihned, veškeré náležitosti s prodejem a přepisem nemovitosti zařídíme za vás.“ Mail či dopis s podobným obsahem v poslední době přišel snad každému vlastníkovi nemovitosti a často nejen jednou.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 09. 2024

Komentář: Proč je teď správný čas investovat do bydlení?

Pro stavební sektor představuje letošní rok fázi očekávání a postupného růstu. Navzdory tomu, že u Čechů přetrvává obliba bydlení ve vlastním, úrokové sazby se snižují jen pomalu. Tato – téměř stagnace – brzdí rychlejší oživení trhu, situace však není černobílá.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *