Jak se daní odměna předsedy SVJ
Odměna pro předsedu SVJ se liší u každého SVJ. Výše odměny není stanovena zákonem a určuje ji samotné SVJ. Téměr polovina všech předsedů si vydělá za výkon této funkce od 500 Kč do 1500 Kč měsíčně. Jak se tento výdělek daní a musí předseda kvůli tomuto příjmu podávat daňové přiznání?
Odměny pro předsedu a případné další odměňované členy se daní dle §6 zákona o daních z příjmu. A to §6 odstavec 1 c) 1, tedy jako odměna člena orgánu právnické osoby. Není možné tuto funkci vykonávat v rámci například zaměstnaneckého poměru nebo některé z pracovních dohod. Jiná pravidla platí pro situaci, kdy správu SVJ zajišťuje profesionální firma, to pak je možné odměňovat v rámci smlouvy s touto firmou. Pokud správu SVJ ale zajišťuje volený správce, tak se tato odměna daní jako odměna za výkon funkce §6 zákona o daních z příjmu.
Zdanění do 4 000 Kč měsíčně
Dle zákona jde o příjmy ze závislé činnosti. Na tyto příjmy je možné využít slevu na poplatníka, pokud ten podepíše prohlášení k dani. Vzhledem k tomu, že odměny jsou spíše menšího rozsahu, tak pro řadu předsedů je výhodnější danit odměnu srážkovou daní. V takovém případě totiž nemusí pak podávat daňové přiznání pro souběh dvou příjmů, pokud zároveň i pracují. Odměna předsedy se zdaní při výplatě srážkovou daní a z hlediska daně příjmu je vše vyřešeno. Podmínkou ovšem je, že odměna je v maximální měsíční výši 4 000 Kč.
Odměna 4 000 Kč měsíčně a více
Při odměně, které dosáhne 4 tisíc měsíčně, už totiž nejde daň z příjmu vyřešit srážkovou daní. Odměna se poté daní 15% zálohovou daní. Pokud má předseda k této funkci i tradiční zaměstnání, musí podat daňové přiznání a odměnu předsedy do této uvést. Potvrzení o zdanitelných příjmech mu v takovém případě vydává SVJ.
Stejné pravidlo se týká i situace, kdy je odměna vyplácena například čtvrtletně, pololetně či v jiném intervalu. Pokud částka vyplacená v jednom měsíci přesáhne 4 000 Kč, je nutné uplatnit zálohovou daň a pravděpodobně to znamená, že si předseda musí podat po skončení daňového období daňové přiznání.
REKLAMA
Kdy se musí podat daňové přiznání?
- Měsíční odměna maximálně 4 000 Kč, vyplácena měsíčně, strhává se srážková daň a daňové přiznání není třeba podávat. A to nezávisle na tom, zda má předseda SVJ vedle odměny za funkci ještě další zaměstnání nebo je například v důchodu a bez dalších příjmů.
- Měsíční odměna 4 000 Kč a více, vyplácena měsíčně, je strhávána zálohová daň. Při souběhu zaměstnání nebo jiného zdanitelného příjmu má předseda povinnost podat daňové přiznání. Potvrzení o zdanitelných příjmech vydává SVJ.
- Měsíční odměna 4 000 Kč a více, vyplácena měsíčně, je strhávána zálohová daň. Pokud předseda SVJ nemá jiné příjmy, je například nepracující a pobírající starobní důchod, tak nemá povinnost podat daňové přiznání. Může také u SVJ podepsat prohlášení k dani (růžový papír) a díky tomu je daň z příjmu nulová.
- Kdy musí předseda SVJ podat daňové přiznání v příkladech
Zdravotní pojištění z odměny předsedy SVJ
Zdravotní pojištění se z odměny strhává vždy. Přičemž poplatník musí dodržet minimální výši zdravotního pojištění. V praxi má většina předsedů SVJ buďto placeno zdravotní pojištění ještě z další závislé činnosti (ze zaměstnání) nebo patří k osobám, za které platí zdravotní pojištění stát (například pobírají starobní důchod).
Sociální pojištění z odměny předsedy SVJ
Pro sociální pojištění platí, že při odměně 3 999 Kč (maximálně) se sociální pojištění neplatí. To se platí až při odměně 4 000 Kč a více vyplacené v jednom měsíci. Z hlediska optimalizace daně z příjmu a sociálního pojištění se nevyplácí pobírat odměnu jen o něco málo vyšší než 4 000 Kč měsíčně. Protože z této odměny vám bude strženo i sociální pojištění.
To samé platí například i pro odměny vyplácené jednou za rok nebo za několik měsíců. Díky kumulaci odměn totiž můžete přesáhnout limit 4 000 Kč měsíčně. To následně znamená, že musíte zaplatit sociální pojištění. A také to může znamenat, že budete mít povinnost podat daňové přiznání.