Jaké máte povinnosti, když jste zdědili nemovitost
Když zdědíte nemovitost, tak máte povinnosti podobné, jako když jste nemovitost koupili. Jste prostě novým vlastníkem dané nemovitosti. Musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitosti a následně platit každý rok daň z nemovitosti. Jsou ještě další povinnosti, které musíte při dědictví nemovitosti splnit?
Nemovitost zdědíte buďto jako zákonný dědic nebo ze závěti. V závislosti na majetku, který se dědí, a uspořádání záležitostí ze strany zemřelého, často dochází k tomu, že se o nemovitost dělí více dědiců.
Zápis do katastru
O tom, že jste něco zdědili se nejčastěji dozvíte od notáře, který zahájí dědické řízení. To může trvat několik měsíců, kdy notář zjišťuje celkový majetek zemřelého a také dědice. Při dědictví nemovitosti se vás notář zeptá na cenu nemovitosti, tu doložíte posudkem. Není třeba mít posudek od soudního znalce, odhad ceny nemovitosti může provést i realitní kancelář.
Zápis do katastru pak zařizuje notář. Za tyto úkony mu náloží odměna dle ceníku, jde o menší částku, která je stanovena procentem. Minimálně zaplatíte 2000 Kč, maximální částka určena není. Je ale určeno, že při malém dědictví platíte 2% podíl z dědictví. Procento podílu poté klesá, až k 0,05 % u opravdu vysokého majetku.
Po zápisu do katastru si tento zápis určitě zkontrolujte. Jaká jsou na nemovitosti zapsaná věcná břemena, jakou má nemovitost kolaudaci a podobné náležitosti. Může vás totiž překvapit, že starší nemovitost není vůbec zkolaudovaná, nebo že na ní existuje nějaké věcné břemeno. Je vhodné toto vyřešit hned při zápisu, hlavně v případě, kdy se chystáte zděděnou nemovitost prodat.
REKLAMA
Daň z nemovitých věcí
Při dědictví nemovitosti se musíte následně přihlásit k dani z nemovitých věcí. Přiznání k dani z nemovitých věcí má každý, kdo je zapsán jako vlastník nemovitosti k 1. lednu daného roku a nebyl jako vlastník zapsán k 1. lednu předchozího roku. Daňové přiznání pak máte povinnost podat do 31. ledna. A daň z nemovitosti platíte každý rok.
Pokud jste nemovitost zdědili s dalšími dědici, tak daňové přiznání může podat pouze jeden z nich. Finanční úřad ho poté považuje za zástupce všech vlastníků.
Další daně, neboli daň z příjmu
Dřívější dědická daň nebo daň z nabytí nemovitosti byly zrušeny. Dědictví je také osvobozeno od daně z příjmu. Za určitých podmínek, ale budete povinni k dani z příjmu. A to v případě, kdy nemovitost obratem prodáte a nezdědili jste jí v přímé linii (tedy jako syn/dcera, vnuk/vnučka).
Prodej nemovitosti je totiž osvobozen od daně z příjmu, pokud nemovitost vlastníte déle než 10 let, při nabytí nemovitosti po 1. lednu 2021. Při dědictví v přímé linii se do této lhůty počítá i doba, kdy nemovitost vlastnil zůstavitel, tedy ten, po kterém jste nemovitost zdědili.
Pokud musíte tedy příjem z prodeje zděděné nemovitosti zdanit, tak máte povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu do 1. dubna roku následujícího po prodeji. Daň poté platíte z prodejní ceny, ponížené o náklady na nemovitost. Ty jsou v tomto případě ve výši takové, na jakou byla nemovitost oceněna v době dědictví.
Pokud nemovitost nebudete prodávat, ale chystáte se pronajímat, tak jste také povinni platit daň z příjmu a to právě z pronájmu nemovitosti.