EUR 25.225

USD 23.991

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.225

USD 23.991

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 08. 2024

0 komentářů

Desítkám tisíc domácností hrozí od září vysoké pokuty, na dohled je ještě větší hrozba

 

Padesátitisícová pokuta. A to nejen jednou, ale opakovaně. Vysoké sankce hrozí všem domácnostem, které budou po 1. září topit nejméně ekologickými kotli 1. a 2. emisní třídy. Na začátku roku se odhadovalo, že takových domácností je u nás až 150 tisíc, aktuálně tak budou zastaralými kotli vybaveny stále desítky tisíc domů.

Loading



 

Firmy vyrábějící vyhovující kotle i řemeslníci, kteří je montují, přitom už dlouho hlásí plné kapacity. Ti, kdo výměnu odkládali až na poslední chvíli, to už nestihnou. Přesto existuje ještě jedna možnost, jak se pokutě alespoň prozatím vyhnout.

„Spoléhat se na to, že používání nejméně ekologického kotle nebude nikdo řešit, není příliš šťastné. Kontroly totiž budou provádět přímo příslušné obecní úřady obce s rozšířenou působností. Ty budou také udělovat až padesátitisícové pokuty. Úředníci, kteří mají o místních poměrech dobré povědomí, tak často půjdou najisto. Už nebudou muset složitě natáčet kouř stoupající z komína a určovat jeho barvu. Bude jim stačit podívat se na výrobní štítek kotle a určit tak jeho typ a zda vyhovuje zákonu. Pokud ho majitel ani po první pokutě nevymění, může mu úřad pokutu udělovat opakovaně až do doby, než přejde na ekologičtější formy vytápění. Konečná pokuta tak může být opravdu velmi vysoká,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL.

Kromě samotných úředníků nevyhovující kotel odhalí sousedé podle kouře vycházejícího z komínu a také revizní technik při kontrole, která je povinná jednou za tři roky. Nevyhovujícímu kotli neudělí osvědčení o revizi.

Na výměnu zastaralého kotle lze čerpat dotace. Nízkopříjmové domácnosti mohou na pořízení tepelného čerpadla nyní dostat až 180 tisíc korun, na kotel na biomasu stát prostřednictvím programu Nová zelená úsporám přispěje až 130 tisíci korun. Dotace půjde získat i po skončení letních prázdnin, budou už ale méně výhodné.

REKLAMA

„S tím souvisí jediná možnost, jak se od září hrozbě vysoké pokuty alespoň na chvíli vyhnout. Při kontrole bude stačit předložit žádost o dotaci případně objednávku ekologičtějšího zdroje tepla. Na obou ale musí být jako nejpozdější den uvedeno 31. srpna. Kontrolor v takovém případě určí, do kdy musí k výměně dojít, pokutu ale neudělí,“ doplnil Evžen Korec.

Vyměnit zastaralé a nejméně ekologické kotle, které výrazným způsobem přispívají k lokálnímu znečištění, je rozumným krokem. Výměna se vyplatí i z ekonomických důvodů, například provoz tepelného čerpadla je až o polovinu nižší. Při využití státní dotace je návratnost prakticky okamžitá. Změnu vytápění ocení nejen sousedi, ale i příroda.

Na české domácnosti už nyní číhá jiné nebezpečí týkající se této oblasti. Evropská komise už od loňského roku chystá opatření, které v konečném důsledku povede k úplnému zákazu prodeje i oprav všech druhů plynových kotlů. Tento zákaz by měl přitom platit už od roku 2029. Dotkl by se stovek tisíc českých domácností, protože plynové vytápění je v Česku i díky dlouholeté státní podpoře velice rozšířené. Desítky miliard korun na přímou podporu a ještě vyšší výdaje na plynofikaci obcí ze státních zdrojů by tak doslova vyletěly komínem. Existuje sice teoretická možnost, že Evropská komise v novém složení od tohoto záměru, který významně poškodí miliony Evropanů, ustoupí. Jak se k tomu nakonec noví eurokomisaři postaví, uvidíme až v následujících měsících. Do té doby bychom měli vytvořit co největší tlak, aby toto opatření přijato nebylo.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy rostou rychleji než inflace. Co řeší inflační doložka ve smlouvě?

Míra inflace od 2. čtvrtletí 2023 obecně klesá, ale z pohledu nájemného bydlení je situace trochu jiná. Ceny za nájem bytu podle Českého statistického úřadu celorepublikově meziročně vzrostly o 6,2 % a trend posledních let potvrzují i data UlovDomov.cz. I proto se v nájemních smlouvách stále častěji objevuje inflační doložka, která majitelům nemovitostí přidává na […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024

Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Nejvyšší soud přehodnotil své rozhodnutí

Vystěhovat problémového nájemníka, který přestane platit, je v Česku často běh na hodně dlouhou trať. Přes nejrůznější odvolání a zdržování se celý proces může hodně dlouho protáhnout. Existuje případ z jednoho okresního města, kdy se majitel bytu zbavil nežádoucího nájemníka až po více než čtyřech letech od doby, co v rozporu s nájemní smlouvou přestal platit. Jen na nezaplaceném […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 12. 2024

Špatná zpráva pro zájemce o vlastní bydlení – růst cen nemovitostí zrychluje

Růst všech kategorií nemovitostí ve třetím letošním čtvrtletí zesílil. V mezičtvrtletním srovnání se největším tempem zvýšily ceny bytů, a to o 2,6 procenta. Meziročně pak nejsilněji stouply ceny domů, které narostly o 4,7 procenta, vyplývá z aktuálních výsledků ČSOB Indexu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *