EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 08. 2024

0 komentářů

Komentář: Může chaos ve stavebním řízení zdražit nové byty?

 

Naprostý kolaps. Dvě slova, která zcela přesně popisují stav, který s příchodem letních prázdnin nastal na stavebních úřadech po celém Česku. Nemohou za to vysoké teploty ani čas dovolených, ale nabytí účinnosti nového stavebního zákona. Nový systém povolování staveb se od samého počátku potýká s obrovským množstvím chyb, které podle úředníků stavebních úřadů prakticky znamenají, že je systém nefunkční.

Loading



 

I my pozorujeme zásadní zpomalení práce stavebních úřadů, které mají už několik týdnů plné ruce práce s nastavováním nového systému a nahlašováním chyb. Lze říct, že povolování nových staveb se prakticky zastavilo. Doplatí na to hlavně zájemci o vlastní bydlení, protože nové byty mohou kvůli průtahům zdražit až o stovky tisíc korun.

Že bude zavádění nového stavebního zákona trvat déle a nebude to jednoduché, jsem opakovaně říkal už dlouho předem. Ale takové problémy, které se objevily, jsem ani já nečekal. Povolování staveb na základě nových pravidel podle našich informací absolutně nefunguje, neustále se objevují nové a nové chyby. Pravidelně to konzultujeme s několika vedoucími stavebních úřadů a i oni jsou z toho nešťastní. Prakticky nedělají nic jiného, než jen naráží na chyby a hlásí je výše. Přichází i o čas věnovat se už rozpracovaným žádostem o stavební povolení.

Napravit všechny chyby a zajistit alespoň nějakou funkčnost systému nebude trvat týdny, ale měsíce. Aktuálně se vůbec nic neurychlilo a investor, který nestihl termín pro podání žádosti o povolení stavby podle za starých podmínek, musí počítat s obrovským zpožděním. V současnosti nikdo nedokáže garantovat, kdy se nový systém konečně rozeběhne bez chyb.

Jakékoliv zdržení přitom povede jen k vyšším nákladům. Investorům, kteří si na koupi pozemku a přípravu a následnou výstavbu projektu vzali bankovní půjčku, naskakují vícenáklady každým dnem. Splácet musí často už nyní, realizace zisku, kterým by pokryli i splátky, se jim naopak vzdaluje. To se nakonec projeví na koncové ceně stavby. Nový byt to v konečném důsledku může prodražit až o stovky tisíc korun. Výhodu mají velcí a finančně silní developeři, kteří využívají jen vlastní zdroje. I jim ale průtahy způsobují růst nákladů.

REKLAMA

Protože jsme v Ekospolu situaci sledovali a analyzovali dostatečně předem, stihli jsme připravit všechny potřebné podklady tak, abychom žádosti o povolení staveb mohli podat ještě před prvním červencem. Většina našich připravovaných staveb tak běží ještě podle původního stavebního zákona. Využili jsme možnosti poslat naše připravované projekty do povolovacího řízení ještě před nabytím účinnosti nového stavebního zákona.

Zatím se jednoznačně ukazuje, že kdo zvolil tento postup, udělal dobře. Bohužel boj s chybami nového systému zaměstnává úředníky stavebních úřadů natolik, že mají méně času na již běžící řízení. Problém je o to větší, že je investoři v červnu zahrnuli velkým množstvím žádostí, kterými se nyní jen horko těžko prokousávají.

Povolování nových staveb patří v Česku dlouhodobě k nejsložitějším na celém světě. Nový stavební zákon měl proces výrazně zjednodušit a výrazně zkrátit. Nová legislativní norma opravdu obsahuje principy, díky kterým by získání všech potřebných povolení opravdu mohlo být snadnější a rychlejší. Bohužel jakékoliv přínosy nového zákona aktuálně absolutně zastiňuje jeho špatně připravené spuštění, které naopak povolování nových staveb ještě více paralyzovalo. Celé stavebnictví se z toho bude vzpamatovávat ještě hodně dlouho.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *