Díky inženýrským stavbám byla červencová stavební produkce meziročně v plusu
Reálný objem české stavební produkce byl v letošním červenci ve srovnání s tím loňským vyšší, a to o 2,0 %. Hlavní zásluhu na tom mělo inženýrské stavitelství, jehož produkce byla meziročně vyšší o 7,1 %. Slabší byl naopak výsledek pozemního stavitelství, kde byla výroba oproti loňskému červenci nižší o 0,9 %.
Do třetího čtvrtletí stavebnictví vůbec nevstoupilo špatně. Meziměsíční sezónně očištěný růst celkové stavební produkce činil 6,9 % po červnové stagnaci. Kumulativní nárůst od počátku roku dosáhl 3,2 %. Inženýrské stavitelství si v červenci meziměsíčně připsalo 11,5 % po sezónním očištění, pozemní stavitelství pak 4,3 %. Z úrovňového pohledu znamenají červencová data nejlepší výsledky od února, tedy za posledních pět měsíců.
Na stavební výrobě se dosud negativně podepisovala řada faktorů, od utlumené investiční aktivity, přes vysoké úrokové sazby, a tedy dražší financování, až po nedostatek stavebních materiálů, respektive jeho vysokých cen. Prakticky ve všech těchto oblastech se situace minimálně začíná stabilizovat a ve výhledu do konce roku lze očekávat opatrné zlepšování. Úrokové sazby již delší dobu klesají, investiční aktivita bude postupně narůstat, a to i díky prostředkům z fondů EU. Ceny materiálových vstupů po většinu letošního roku byly meziročně nižší. Za prvních sedm měsíců letošního roku je však reálná stavební produkce v meziročním vyjádření stále o 4,1 % níže. Přes námi očekávané zlepšení ve zbytku roku tak bude těžké se celkově přehoupnout do kladných hodnot. Po loňském celkovém poklesu o 1,4 % to tak pro letošek vypadá přinejlepším zhruba na stagnaci.
Statistiky vydaných stavebních povolení pro červenec žádný kolaps s souvislosti s novým stavebním zákonem nenaznačují, i když důvodem k radosti také nejsou. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení byla v letošním sedmém měsíci meziročně nižší o 2,1 %. U nové výstavby byla ale vyšší o 2,2 %. Slabá data přišla z trhu rezidenčního bydlení. Počet dokončených bytů byl v červenci meziročně nižší o 7,2 %, počet nově zahájených staveb pak meziročně poklesl o -5,5 %.
Celkově je tedy stavebnictví stále v útlumu, což se podepisuje na mírně se snižující zaměstnanosti v odvětví. V červenci byla zaměstnanost meziročně o 1,2 % nižší. Stávající zaměstnance si ale stavebníci chtějí udržet. Jako největší bariéru růstu totiž stavebníci nadále reportují nedostatek zaměstnanců. Růst nominální mzdy činil v červenci meziročně 9,9 %, za prvních sedm měsíců je průměrná mzda ve stavebnictví vyšší o 9,7 %.
Autor: Jan Vejmělek, analytik Komerční banky