Banky prodávají hypotéky jak na běžícím pásu. Tak proč by zlevňovaly?
Oproti červenci se hypoteční aktivita zvýšila o třetinu. Meziročně se objem poskytnutých hypoték zvýšil o 130 %. Srpnový objem poskytnutých hypoték (32,4 miliardy Kč) byl tak nejsilnější v letošním roce a zároveň nejsilnější od ledna roku 2022. Pokračuje oživování hypotečního trhu, vyplývá z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.
Srpnová aktivita na hypotečním trhu sice bývá obvykle oproti červenci vyšší, i po zohlednění této sezónnosti však byl meziměsíční nárůst dvouciferný. Srpnový vývoj byl však také pozitivně ovlivněn změnou v zákoně o spotřebitelském úvěru, která mohla řadu domácností vést ke snaze uzavřít či refinancovat hypoteční smlouvu ještě za původních podmínek v průběhu srpna.
„Objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů dosáhl v srpnu velmi vysokých hodnot zejména ze dvou důvodů. Prvním je obecně oživení poptávky po financování bydlení v letošním roce, druhým účinnost novely zákona o spotřebitelském úvěru od 1. 9., kvůli které se někteří klienti snažili podepsat hypoteční smlouvy ještě do 31. 8., aby se na ně alespoň po dobu první fixace nevztahovala nová pravidla pro předčasné splacení,“ říká Ondřej Šuchman, manažer pro hypotéky v Komerční bance.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v srpnu dosáhl 25,7 mld. Kč. Meziměsíčně se tak objem zvýšil o 6 mld. Kč, tj. 31 %. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 6498, což představuje 25% meziměsíční růst a nejvyšší hodnotu od března 2022. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) se meziměsíčně zvýšil o 2,6 mld. Kč a činil 6,7 mld. Kč. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték se zvýšil z červencových 17,4 % na 20,7 %, což je také vliv změn v podmínkách předčasného splácení účinných od září letošního roku.
„Aktuálně můžeme sledovat oživování hypotečního trhu, přestože sazby neklesají tak rychle jako na spořicích účtech. Dramatický pokles sazeb se nedá čekat ani v závěru roku. Jedním z důvodů může být i fakt, že už teď někteří zpracovatelé avizují prodlužování lhůt schvalování s ohledem na přetlak žádostí o úvěr a jejich reálných kapacit,“ říká Michal Noha, ředitel produktového managementu, Raiffeisen stavební spořitelna.
REKLAMA
Průměrná velikost hypotéky dále vzrostla
Průměrná výše hypotéky v srpnu pokračovala v růstu, a to z 3,77 na 3,95 mil. Kč. Od dubna tak průměrná výše hypotéky převyšuje dosavadní rekordní úroveň z listopadu 2021 ve výši 3,46 mil. Kč. Dosáhnout na vyšší hypotéku umožňuje postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění makroobezřetnostních příjmových limitů ze strany ČNB společně s postupným růstem reálných příjmů domácností. Výše hypotéky pak souvisí také s vývojem cen nemovitostí, které byly v 1. čtvrtletí letošního roku o necelých 10 % vyšší, než v posledním čtvrtletí roku 2021, a pokračovaly v růstu i ve 2. čtvrtletí.
Průměrná nabídková sazba 5,38 % p. a.
Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu k 5. září 2024 byla 5,38 % p. a. (v srpnu to bylo 5,42 % p. a.). Za měsíc klesla jen o čtyři bazické body. Za rok a půl klesla bez setiny přesně o jedno procento. Vedle toho Česká národní banka snížila ve stejném období svoji klíčovou sazbu o 2,5 procentního bodu.
„S blížícím se koncem letošního roku se naplňuje pesimistická předpověď, že na konci roku se budou sazby hypoték pohybovat přes čtyři procenta. A bohužel je čím dále pravděpodobnější, že se budeme spíše blížit k hodnotě pěti procent než k oněm čtyřem. Na druhou stranu může mít tento jev pozitivní vliv na vývoj cen nemovitostí. Protože pokud by sazby klesaly rychleji, zvýšil by se zájem o nové hypotéky a tím se zvýšila i cena nemovitostí. Takto lze očekávat spíše stagnaci cen nebo jen velmi pozvolný růst,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select