EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

24. 09. 2024

0 komentářů

Ceny ve stavebnictví jsou stále utržené z řetězu, na konci léta stavební práce opět zdražily

 

Vysoké ceny stavebních prací i materiálu jsou jedním ze zásadních důvodů, kvůli kterým se stále zhoršuje dostupnost vlastního bydlení. Odkládat zahájení stavby znamená každoměsíční výrazný nárůst nákladů. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce v srpnu meziročně vzrostly o 1,7 procenta. Stavitel neušetří ani na stavebním materiálu, jeho ceny se v srpnu meziročně nezměnily. Stavební výrobky a materiál jsou tak stále velmi drahé.

Loading



 

Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta).

Vyčkávat se zahájením stavby se rozhodně nevyplatí, každý měsíc navíc rozpočet výrazně navyšuje. Náklady na vybudování průměrného rodinného domu za poslední tři roky vzrostly o zhruba milion korun. Ještě více je to vidět u velkých převážně infrastrukturních staveb za stovky milionů až miliardy korun, kde je cenové navýšení zásadnější.

Vývoj cen ve stavebnictví nedopadá jen na malé stavitele, ale i na velké infrastrukturní stavby. U nich se vícenáklady kvůli pokračujícímu zdražování rostou mnohem razantněji, u největších zakázek i o stovky milionů korun. Reálně to znamená, že stát za stejné peníze postaví mnohem méně kilometrů silnic, dálnic a železnic a jiných potřebných staveb.

Doplácí na to i zájemci o vlastní bydlení, protože i bytovou výstavbu vyšší ceny ovlivňují. Vlastní bydlení se totiž stává ještě více nedostupným. Jedině velcí investoři mají nyní lepší vyjednávací pozici a hlavně u velkých staveb mohou díky rozsahu dosáhnout nižších cen. Na trhu se tak už objevují cenově dostupnější nové byty. Tato výjimka však celý stavební sektor ani zdaleka nespasí.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *