EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 10. 2024

0 komentářů

Studenti rozhýbali trh s bydlením. Nájemníky to nepotěší

 

Se začátkem akademického roku 2024 dochází k výraznému nárůstu poptávky po nájemním bydlení v univerzitních a krajských městech. Tato zvýšená poptávka, která je obzvláště silná ze strany studentů hledajících ubytování mimo vysokoškolské koleje, vyústila v meziroční růst cen nájmů o 5 %. Růst cen je patrný zejména u menších bytů typu 1+1 a 1+kk, které jsou mezi studenty nejžádanější.

Loading



 

Podle aktuálních dat Videobydleni.cz zaznamenal trh nájemního bydlení v roce 2024 významný nárůst, přičemž ceny nájmů v univerzitních městech vzrostly průměrně o 5 % oproti roku 2023. Například v Brně činí meziroční nárůst nájmů 6 %, v Praze 4,5 % a v Plzni 5,2 %. Tento nárůst je přičítán především začátku nového akademického roku, kdy tisíce studentů hledají ubytování, což zvyšuje tlak na nabídku nemovitostí v těchto lokalitách.

V Praze se nájemné za byty 1+1 a 1+kk v září 2024 pohybuje v rozmezí 15–16 tisíc korun měsíčně. V Brně, které je díky nižším cenám tradičně atraktivní pro studenty, jsou podobné byty dostupné za ceny v rozmezí 10–13 tisíc korun měsíčně. I zde však dochází k výraznému tlaku na růst cen, což odráží vysokou poptávku po menších bytech.

Poptávka po nájmech a její vliv na ceny

Zvýšená poptávka ze strany studentů, která vrcholí s příchodem akademického roku 2024, vytváří tlak na dostupnost nájemního bydlení. Nedostatečná kapacita vysokoškolských kolejí nutí velkou část studentů hledat ubytování na soukromém trhu, což vede k růstu cen zejména v oblastech blízko univerzit a v atraktivních lokalitách,“ vysvětluje Jakub Veverka, ředitel realitního portálu Videobydleni.cz.

V těchto částech měst mohou ceny nájmů přesahovat průměrné tržní hodnoty až o 10 %, což výrazně zhoršuje dostupnost bydlení pro studenty a další nájemníky.

REKLAMA

Dopady na dlouhodobé nájemníky

Zvýšený zájem o nájemní bydlení má negativní dopady i na dlouhodobé nájemníky. Majitelé nemovitostí často využívají tohoto nárůstu poptávky k navyšování nájemného i u nájemníků, kteří mají uzavřené dlouhodobé smlouvy. Meziroční navýšení nájmů pro tyto nájemníky může dosahovat až 8 %. Tento tlak nutí mnoho nájemníků zvažovat změnu bydlení nebo akceptovat vyšší náklady.

Studenti pod finančním tlakem

Pro studenty, kteří čelí omezenému rozpočtu, představuje růst cen nájmů v roce 2024 výraznou výzvu. Nájemné v atraktivních lokalitách je pro mnohé studenty finančně nedostupné, což je nutí buď sdílet bydlení s více spolubydlícími, nebo hledat ubytování v méně atraktivních, vzdálenějších částech měst. Toto řešení nejen zvyšuje jejich životní náklady, ale také ztěžuje každodenní dojíždění na univerzitu,“ říká Jakub Veverka.

Pro zmírnění tlaků na trh nájemního bydlení je nezbytné, aby univerzity a městské orgány zvažovaly zvýšení kapacity kolejí a dalších forem podporovaného ubytování pro studenty. To by mohlo snížit závislost studentů na soukromém trhu a stabilizovat ceny. Na straně nájemníků je doporučeno plánovat podnájem s dostatečným předstihem a zvážit využití služeb realitních kanceláří pro transparentnější podmínky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *