EUR 25.175

USD 24.398

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.175

USD 24.398

Dotační poradenství stavebních spořitelen nemělo prázdniny, poradenská místa během nich navštívilo přes 3600 lidí

 

Stavební spořitelny poskytly za období od ledna do srpna téměř 32 tisíc (31 958) úvěrů v celkovém objemu téměř 32 miliard korun (31 999 mil. Kč) a zaznamenaly meziroční nárůst o 36,6 %. Také o poradenská místa stavebních spořitelen je velký zájem. Od začátku jejich fungování se na ně obrátilo už téměř 12 tisíc lidí, mezi nimi i zájemci o dotační program Oprav dům po babičce. Z něho bylo poskytnuto 468 úvěrů za více než 622 milionů korun. Vyplývá to z aktuálních výsledků Asociace českých stavebních spořitelen.

Loading



 

 „Stavební spoření se stává v souladu s původními předpoklady cestou do světa dostupných dotací bez významné administrativní zátěže pro klienty. A to díky poradenským místům, na něž se obrací čím dál více klientů,“ uvádí Michael Pupala, 1. místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen a dodává, že na dotačním poradenství, jak dokazují čísla za červenec a srpen, se prázdniny sníženým zájmem ze strany majitelů domů neprojevily, právě naopak.

Kontaktní místa bank a stavebních spořitelen s úvěrovým a dotačním poradenstvím navštívilo v červenci a v srpnu celkem 3649 lidí, což byla jedna z vyšších čísel od začátku jejich fungování. O prázdninách nejvíce – 687 jich přišlo do center v Jihočeském kraji. Ve většině ostatních regionů zavítalo na poradenská místa 100-400 žadatelů o dotace, přičemž jsou vidět velké regionální rozdíly. V globálu ale jejich počet roste,“ komentuje aktuální situaci Libor Vošický, předseda Asociace českých stavebních spořitelen. Poradenství v oblasti stavebního spoření, financování bydlení a nově také dotací pokořilo první desetitisícovou metu. Od začátku fungování poradenská centra obsloužila již 11 926 klientů.

Stavební spořitelny se pustily do poradenství v rámci nového dotačního programu Oprav dům po babičce, který spadá pod Novou zelenou úsporám vyhlášenou Ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí ČR. Díky němu mohou žadatelé získat až 1 milion korun na komplexní zateplení rodinného nebo rekreačního domu. V Nové zelené úsporám ale mohou získat další dotace za instalaci fotovoltaických a solárních panelů až 200 tisíc korun, na výměnu starého tepelného zdroje za nový 140 tisíc a další finance je možné získat za stínicí techniku či zelené střechy.

 „Protože dotace slouží pouze k částečné úhradě přímých realizačních výdajů, musí žadatel vždy počítat s vlastní finanční spoluúčastí. Na tyto výdaje je určen zvýhodněný úvěr, který stavební spořitelny nabízejí majitelům nemovitostí na spolufinancování. Oproti běžným úvěrům má výrazně snížený úrok pod 3,5 procent, delší dobu splatnosti a nižší splátku, což generuje větší úsporu. I proto stavební spořitelny v programu Oprav dům po babičce už poskytly 468 úvěrů za více než 622 milionů korun. Přitom zatím nejvíc – 114 jich bylo vyřízeno právě v srpnu, celkem za více než 158 milionů korun s průměrnou výší úvěru téměř 1,4 milionu korun,“ rekapituluje počty úvěrů ze stavebního spoření Martin Vašek, předseda představenstva ČSOB stavební spořitelny a člen Prezídia Asociace českých stavebních spořitelen.

REKLAMA

Projekt Oprav dům po babičce vzbuzuje stále větší zájem mezi širokou veřejností a získává na popularitě tím, že podporuje komplexní renovaci starších domů a umožňuje zajistit za nepoměrně nižší náklady moderní a energeticky úsporné bydlení. Proto se o něj stále více zajímají rodiny s dětmi. Ty mohou ke standardním dotacím, které se navíc daří proplácet relativně rychle, získat i rodinný bonus ve výši 50 tisíc korun za každé nezaopatřené dítě.

Podobně jako hypoteční trh pokračuje v letošním roce v oživování, tak i objem úvěrů ze stavebního spoření roste. Ale zatímco hypotéka je hlavním finančním zdrojem na koupi nemovitosti, na její výstavbu nebo rekonstrukci ji použije jen necelá čtvrtina investorů. Ti ostatní se soustředí na úvěry ze stavebního spoření. Proto si tento produkt i nadále sjednávají, takže původní negativní předpovědi, že jde o překonaný investiční nástroj, se nenaplnily.

„Od ledna do srpna uzavřely stavební spořitelny více nových smluv s nepoměrně vyšší cílovou částkou než loni. Zatímco ve stejném období roku 2023 přibylo 289 682 smluv, letos to bylo o více než 17 tisíc smluv více – 306 938 smluv. Vzrostla také cílová částka ze 182,5 mld Kč na 210,3 mld. Kč,“ doplňuje k letošním výsledkům stavebního spoření Pavel Čejka, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny a místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Z dosavadních výsledků je zřejmé, že stavební spořitelny se za uplynulých několik měsíců staly partnerem státu v oblasti celého spektra dotačního poradenství. I díky tomu, že mají vybudovaný systém a procesy pro distribuci státního příspěvku, umí kontrolovat účelovost použití těchto prostředků a jsou zvyklé komunikovat s klienty i se státem.

Program Oprav dům po babičce by měl podle vlády fungovat do roku 2030. Stát chce do něho investovat celkem 40 miliard a očekává, že finančně pomůže zhruba 40 tisícům zájemců, kteří mají prostřednictvím stavebního spoření otevřené dveře k výhodnému, a hlavně dostupnému spolufinancování. „Nespornou výhodou je totiž hustá síť poboček a poradenských míst, které jsou dostupné v podstatě každém českém městě,“ uzavírá Michael Pupala, 1. místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Podle čeho Češi vybírají bydlení: Základem je prostor a cena

Dispozice bytu jsou jedním z hlavních kritérií při jeho výběru. Nejpopulárnější jsou dnes bytové jednotky 2+kk a 3+kk, které ale oproti běžnému průměru nabízí větší plochu. Byt tak umožňuje prostorově nadstandardní bydlení pro danou dispozici. Tyto bytové jednotky jsou také cenově dostupnější než byty větších dispozic. Zájem je především o jednotky orientované na jih.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 01. 2025

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *