EUR 25.175

USD 24.398

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.175

USD 24.398

16. 10. 2024

1 komentář

Rekonstrukce administrativní Budovy B na pražské Brumlovcesnížila energetickou náročnost o více než 50 %

 

Administrativní Budova B, kterou roku 1999 vystavěla v centrální části multifunkčního areálu Brumlovka společnost Passerinvest Group, a.s., prošla před pár lety celkovou rekonstrukcí. Revitalizace objektu a další úpravy v jeho nejbližším okolí byly dokončeny v roce 2020. Součástí rekonstrukce devítipodlažní budovy s pronajímatelnou plochou 14 600 m2 a 1 250 m2 obchodních ploch byla kompletní obnova fasády i střech. Současně proběhla také modernizace veškerých technologií zajišťujících kvalitní vnitřní prostředí. Díky těmto inovacím dnes budova splňuje standardy energetického štítku kategorie B, který garantuje úsporný a efektivní provoz. Díky měření spotřeby všech energií před a po rekonstrukci je nyní možné přesně spočítat, jak velkých úspor se tímto projektem dosáhlo. Spotřebu elektrické energie budovy se rekonstrukcí a následnou optimalizací provozu technologií podařilo snížit o cca 50 % (2018 vs. 2023), uhlíková stopa spotřebované elektřiny a tepla se oproti původnímu stavu snížila o plných 65 %.

Loading



 

„Pro rekonstrukci Budovy B jsme se rozhodli z několika důvodů. Jedním z hlavních však byla podmínka energetické efektivity, kterou již objekt nesplňoval. Naším cílem tak bylo provést komplexní revitalizaci budovy, která by vedla zaprvé ke snížení její energetické náročnosti a menšímu dopadu na životní prostředí, za druhé rovněž ke zvýšení komfortu pro nájemce budovy,“ říká Martin Unger, technický ředitel společnosti Passerinvest Group, a.s. Zároveň dodává: „Za rok 2018, tedy ještě před rekonstrukcí, dosáhla spotřeba elektrické energie Budovy B cca 3,6 MWh. V roce 2022, již po rekonstrukci, budova spotřebovala řádově 1,7 MWh elektrické energie. To je v porovnání se spotřebou za rok 2018 o více jak polovinu méně. Dovolím si tvrdit, že našich cílů se nám podařilo dosáhnout více než úspěšně. Tento výsledek jedině dokládá smysl investic do inovací administrativních budov. Rekonstrukce přináší zásadně vyšší uživatelský komfort pro nájemce, významné úspory energií, a tedy i financí. A navíc to pro nájemce i majitele budovy napomáhá ke splnění cílů v oblasti ESG.“

Po úspěšné rekonstrukci se Passerinvest v roce 2022 zaměřil rovněž na další optimalizaci provozu technologií větrání, topení a chlazení s cílem dosažení maximální možné energetické efektivity. Oproti předchozímu roku se tak v roce 2023 podařilo spotřebu elektrické energie, tepla a tím i emise CO2 ještě více snížit. „Optimalizace zahrnovala úpravy systému měření a regulace budovy, mezi které patřila například implementace algoritmu pro řízení jednotek vzduchotechniky dle obsazenosti prostoru nebo úprava centrální teploty dle sezónnosti. Významnou mírou ale přispěla také edukace našich nájemců, díky které se nám podařilo ušetřit další náklady na energie,“ doplňuje Martin Unger.

Optimalizace provozu technologií větrání, topení a chlazení zahrnovala také nastavení algoritmu pro řízení chodu VZT jednotek dle obsazenosti, vícenásobné resety manuálního nastavení prostorových ovladačů i úpravu centrální teploty dle sezónnosti. Výsledkem vznikla v porovnání let 2022 a 2023 úspora 875 GJ, tj. snížení spotřeby tepla o 23,7 %.

Další zajímavou inovací, pro kterou se Passerinvest v Budově B rozhodl, bylo přidání lisu na hygienický materiál. Rozborem směsného komunálního odpadu v květnu 2023 se zjistil velký podíl hygienických papírových ručníků, který svým objemem měsíčně dosahoval 13,4 m3. Využíváním lisu na hygienický materiál se tento objem podařilo měsíčně zredukovat o 17 kontejnerů o objemu 1 100 l. Slisované ručníky jsou navíc zpětně odebírány výrobcem hygienických produktů.

V rámci rekonstrukčních prací na fasádách i střechách budovy došlo na budově k zásadním změnám tzv. modrozelené infrastruktury. Tato opatření zahrnovala vysazení zeleně na konstrukcích budovy, v rámci zadržování vody byly vybudovány střešní zahrady i vodní prvky v okolí budovy včetně kapacitní záchytné nádrže na dešťovou vodu.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024

Analýza: Stačí v Česku průměrná mzda na průměrné bydlení? Výsledek bohužel nepřekvapí

Náklady na vlastní bydlení pro jedince s průměrným příjmem dosahují kolem 48 procent. V Praze však čistě matematicky dostupnost bydlení hodně pokulhává a v Brně to není o mnoho lepší. že v Ostravě lze bydlet v nájmu už od nákladů ve výši 40 procent průměrného příjmu v dané lokalitě.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Galetta

    23 prosince, 2024

    Vždycky je podle mě nadmíru dobře, že to takhle dopadne. 🙂 Jako my jsme měli firmu na rekonstrukce zde https://www.ekprace.cz/ a taky jsme to dělali hlavně s tím úmyslem, že nám má ta rekonstrukce přinést peníze v rámci šetření nákladů. A musím říct, že byť nejsem žádný velký ekonom, o tohle se u nás stará manžel, tak to úspory přineslo a to je to nejdůležitější.

    Odpovědět