Nájmy se oproti minulému roku zvedly nejčastěji o 3 až 12 procent
Růst cen nájemního bydlení se v ročním srovnání pohybuje až na výjimky mezi 3 a 12 procenty. Od zvýšení ceny v řádu jednotek procent, kdy například dispozice 1+1 v Brně zdražila o 3 %, růst dosahoval i například 11 % u dispozice 3+1 v Praze. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.
Z širší analýzy trhu s bydlením vyplývá, že s cenami nájmů rostla zároveň i cena za metr čtvereční u starších bytů. Index UlovDomov.cz porovnávající za dané období měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky a cenami za metr čtvereční dosáhl za třetí čtvrtletí v Praze či Brně hodnoty až 1,9. Tato hodnota indexu ukazuje, že měsíční náklady na vlastní bydlení vycházely ve třetím kvartálu stále téměř dvakrát dráž než náklady na byt v pronájmu.
V Praze si aktuálně lze pronajmout byt dispozice 2+kk za cenu kolem 22 tisíc korun měsíčně. V přepočtu za průměrnou cenu za metr čtvereční to odpovídá bytu o rozloze 53 metrů čtverečních. Data společnosti UlovDomov.cz ukázala, že dispozice 2+kk zdražila průměrně o 11 procent, v přepočtu na metr čtvereční byl růst velmi podobný, a to 10 procent. Drobný rozdíl v metodice srovnání vývoje ceny za pevně danou dispozici a za metr čtvereční je daný velikostí zkoumaných bytů. Byt dané dispozice se může výrazně lišit ve své rozloze v metrech čtverečních, což pak při srovnání cenového vývoje může dávat mírně odlišné výsledky.
„Trh s nemovitostmi poprvé od začátku pandemie covidu výrazněji ožil. Rostou ceny nových i starších nemovitostí, lidé si berou hypotéky a rovněž jdou mírně nahoru i ceny nájemního bydlení,“ uvedl Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz. V hlavním městě se optikou vývoje ceny za metr čtvereční zvyšovaly nájmy u všech dispozic. Od 7 procent u dispozice 1+kk až do 11 procent u dispozice 3+1. Optikou ceny za pevně danou dispozici pak od 6 až do 14 procent.
Za pronájem bytu v Brně lidé aktuálně zaplatí od 12 600 u dispozice 1+ kk do 23 100 korun u dispozice 3+kk. Uvedená cena u dispozice 1+kk odpovídá rozloze 27 metrů čtverečních a u dispozice 3+kk rozloze 74 metrů čtverečních. Ceny nájmů v Brně ukázaly optikou ceny za metr čtvereční 3 až 13% růst, optikou ceny za pevně danou dispozici pak 5 až 11% růst. Za pronájem bytu v Ostravě lidé aktuálně zaplatí od 8 300 u dispozice 1+ kk do 20 300 korun u dispozice 3+kk. Uvedená cena u dispozice 1+kk odpovídá rozloze 30 metrů čtverečních a u dispozice 3+kk rozloze 84 metrů čtverečních. Ceny nájmů v Ostravě ukázaly optikou ceny za metr čtvereční 2 až 12% růst, optikou ceny za pevně danou dispozici pak 3 až 15% růst.
REKLAMA
Náklady za nájemní bydlení jsou v Praze či Brně stále téměř poloviční než náklady na vlastní bydlení. U bytů rozlohy 2+kk v Praze ukázal index UlovDomov.cz za třetí čtvrtletí hodnotu 1,9. „Loni ve třetím kvartálu byla hodnota indexu UlovDomov.cz u bytu 2+kk v Praze 2,1. Náklady na nájemní bydlení se tedy mírně přiblížily nákladům na vlastní bydlení, které ale rodinu může vycházet v měsíčním srovnání stále na téměř dvojnásobnou částku,“ upozorňuje Michal Hrbatý. Na hodnotu indexu působí z jedné strany ceny nájmů, které mírně rostou. Stejným tlakem působí i úroky hypotečních úvěrů, které mírně klesají. Opačným pohybem ovšem působí ceny nemovitostí, které rostou minimálně podobně jako ceny nájmů.
Aktuální hodnota indexu za 3. kvartál 2024 v Brně u dispozice 3+kk nám říká, že platba za nájem vycházela 1,9krát méně než splátka úvěru bytu koupeného na úvěr. U bytu po rekonstrukci v dobrém stavu se cena za metr čtvereční pohybovala kolem 105 tisíc korun, což bylo zhruba téměř o 13 tisíc korun více než před rokem. Splátka 90% hypotéky sjednané na 30 let při průměrné nabídkové úrokové sazbě 5,7 procent (údaj za září) ročně by u bytu o rozloze 80 metrů čtverečních vycházela kolem 43 850 Kč. Pronájem v ceně 23 080 korun byl tedy stále výrazně nižší.