21. 10. 2024
Korporátní svět hnací silou transformace flexibilních kanceláří
Flexibilní kanceláře se v regionu EMEA v roce 2023 rozrostly o 161 303 m2. Hlavním tahounem tohoto růstu byly zejména velké globální společnosti, jako například HSBC, KPMG či Microsoft, které se rozhodly transformovat své pracovní prostředí a přijmout flexibilní řešení. Tento trend pak zafungoval i jako katalyzátor přeměny tradičních coworkingových prostor na pracoviště firemní třídy. Vyplývá to ze studie Flexpansion společnosti Colliers.
„Sektor flexibilních kanceláří se z útočiště pro startupy a projekty proměnil v klíčovou součást firemní kancelářské strategie. Nejen menší firmy, ale i korporace dnes hledají flexibilní a škálovatelná řešení, která umožňují přizpůsobovat se aktuálnímu vývoji a jsou v souladu s trendy hybridní práce. Tato revoluce se netýká jen samotného pracovního prostoru. Obecněji jde o tvorbu prostředí, které inspiruje k produktivitě a zároveň nabízí flexibilitu, kterou moderní podniky potřebují,“ uvádí James Walton, vedoucí oddělení SmartFlex ve společnosti Colliers.
Korporátní klienti stále častěji začleňují flexibilní kancelářské prostory do svého provozního modelu. Tímto způsobem zjednodušují provoz kanceláří a poskytují atraktivní pracovní prostředí a přístup k nejmodernějšímu vybavení. Poptávka těchto firem pak vedla k prudkému nárůstu počtu servisovaných kancelářských prostor, které nabízejí větší možnosti přizpůsobení a vyšší míru soukromí než tradiční coworkingová prostředí.
Zpráva společnosti Colliers dále upozorňuje na trend konsolidace v tomto odvětví, protože významní hráči jako Industrious, IWG (aktivní i v ČR) a Platform získávají prvotřídní prostory uvolněné společností WeWork. Na trh s flexibilními kancelářskými prostory vstupují také tradiční pronajímatelé, od roku 2020 bylo spuštěno 231 nových provozů v projektech řízených pronajímateli. To odráží širší posun směrem k nemovitostem orientovaným na služby, který vychází z potřeb firemní klientely.
Ve městech, jako je Londýn, Frankfurt a Amsterdam, probíhá revoluce v oblasti flexibilních prostor již plným proudem. Nové office parky stále častěji zahrnují i flexibilní kancelářská řešení a servisované kanceláře, protože se pokoušejí vyhovět poptávce po hybridním pracovním prostředí.
REKLAMA
V České republice je v tomto segmentu nejrozvinutějším trhem Praha, která aktuálně nabízí přes 70 zavedených center s celkovou velikostí přibližně 125 000 m2 se zaměřením oscilujícím od freelancerů a startupů až po korporáty. Brněnský i ostravský trh jsou pak významně menší, s jednotkami moderních center flexibilních kanceláří. Nová centra vznikají jak na straně developerů (nedávno otevřený koncept AFI Home Work developera AFI Europe), tak na straně privátních operátorů. Aktuální malá neobsazenost v atraktivních kancelářských lokalitách je pak důležitý faktor, který limituje vstup nových hráčů na trh.
Svoji vedoucí pozici v oblasti servisovaných kanceláří si tak upevňuje tuzemská společnost Scott.Weber. Aktuálně se rozšiřuje do tří nových lokalit (po jedné v Praze, Brně a Ostravě) a posiluje i některé stávající (konkrétně v Churchillu a DOCKu). „Expanze do krajských měst je sice odvážná, ale pro trh také poměrně přínosná. Tato města již delší dobu postrádají rozmanitost a kapacitu flexibilních pracovních prostor a vstup takto silného hráče by mohl pozitivně stimulovat trh a přilákat další provozovatele,” komentuje Josef Stanko, ředitel oddělení průzkumu trhu ve společnosti Colliers. Dalším silným operátorem na českém trhu je společnost WorkLounge, která v nedávné době expandovala mimo jiné akvizicí kancelářské budovy City Point v Praze na Pankráci a v blízké době otevře svou sedmou pražskou pobočku v Dejvicích.