Nájem, nebo podnájem?
Jako obyvatel bytu si toho u podpisu smlouvy nemusíte ani všimnout. Smlouvy totiž můžou být na první pohled dost podobné. Až na to jedno slovíčko. Je ale dost rozdíl mezi smlouvou nájemní a podnájemní.
Definice
- Smlouva nájemní je uzavírána mezi majitelem nemovitosti a jeho uživatelem, tato smlouva je upravena Občanským zákoníkem, který jasně definuje práva a povinnosti obou stran a také poskytuje nájemníkovi výraznou ochranu.
- Smlouva podnájemní je smlouvou mezi nájemníkem a další osobou, tato smlouva není upravena Občanským zákoníkem, zákonem je upravena nutnost mít od majitele nemovitosti souhlas k pronájmu, jinak se ale tento vztah řídí smlouvou bez dodatečné ochrany zákonem.
Výhodnější pro uživatele nemovitosti je spíše smlouva nájemní. Dává mu totiž více práv ze zákona. Ten jasně upravuje podmínky pro výpověď a také povinnosti pronajímatele. Pronajímatel musí udržovat byt obyvatelný, musí zajistit dodávku vody a energií, jsou dané podmínky, kdy může zvyšovat nájemné. Také je stanoveno, že je odpovědný za opravy v bytě, kromě drobných oprav.
Česká právní úprava je v tomto výrazně na straně nájemce bytu. Není tak jednoduché mu dát výpověď. Proto také řada pronajímatelů raději sahá po smlouvě na dobu určitou. Při problematickém nájemníkovi je jednoduší se ho v dohledné době zbavit.
Pronájem: závisí na nájemní smlouvě
Velkou nevýhodou pronájmu je to, že je to smlouva závislá na původní smlouvě, tedy na nájemní smlouvě. Pokud majitel vypoví nájemní smlouvu, tak se automaticky vypoví i smlouva podnájemní.
Pro podnájemní smlouvu také platí pravidlo, že by s tímto měl majitel nemovitosti souhlasit. Pokud si pronajmete byt, budete v něm bydlet, ale jeden z pokojů podnajmete někomu jinému, tak souhlas majitele nepotřebujete. Důležitá je ale ta podmínka, že v nemovitosti budete bydlet i vy, jako nájemce. Pokud ale v nemovitosti trvale nebydlíte, tak potřebujete souhlas s podnájmem někomu jinému. A tento souhlas může majitel něčím podmínit. Třeba si řekne i vyšší nájemné.
REKLAMA
Majitel nemovitosti také může podnájem úplně zakázat v nájemní smlouvě. Pokud by v takovém případě byla uzavřena podnájemní smlouva, byla by neplatná. Jestli si nemovitost podnajímáte, je tedy opravdu důležité si zkontrolovat to, že majitel s tímto souhlasí. Jinak se taky může stát, že se budete brzy znovu stěhovat,
Náležitosti podnájemní smlouvy
Kromě souhlasu majitele nemovitosti by měla podnájemní smlouva obsahovat další podmínky podnájmu. A smlouva je o to důležitější, že podnájem není chráněn Občanským zákoníkem. Podnájem se tak řídí podmínkami sjednanými ve smlouvě.
Náležitosti podnájemní smlouvy:
- Identifikace smluvních stran: jméno, adresa, kontakty.
- Identifikace předmětu podnájmu: adresa nemovitosti, jaká část je předmětem podnájemní smlouvy.
- Doby trvání podnájmu: na jak dlouho je smlouva uzavřena, jak se prodlužuje, jak se ukončuje.
- Popis stavu nemovitosti a jejího vybavení: nábytek, spotřebiče, elektronika a další.
- Platba za podnájem: jak vysoká, kam a kdy platit.
- Platba za služby: elektřina, plyn, voda, internet, úklid apod. Kam a kdy tyto platby platit.
- Povinnosti obou stran: za drobné opravy, povinnosti spojené s užíváním apod.
- Výše kauce: kolik je stanovena kauce, za jakých podmínek, jak vysoká.