Blíží se druhá splátka daně z nemovitosti
Základní nastavení daně z nemovitých věcí
- Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává, pokud jste v předchozím roce nemovitost nabyli nebo došlo ke změně, která ovlivňuje výši daně (např. přístavba).
- Termín pro podání daňového přiznání je do 31. ledna roku, který následuje po roce, kdy jste nabyli či provedli nějakou změnu.
- Daňové přiznání podáváte pouze při nabytí nebo změně, daň platíte každý rok.
- Finanční úřad v průběhu května zasílá pokyny k platbě do datové schránky nebo na email, stále menší část poplatníků dostává pokyny poštou na složence.
- Splatnost daně je do 31. května. Pokud daň přesahuje částku 5 000 Kč, lze ji zaplatit ve dvou splátkách – první splátka do 31. května a druhá do 30. listopadu.
- V roce 2024 připadá 30. listopadu na sobotu, splatnost druhé splátky je tedy odložena až na 2. prosince.
Kdo platí daň ve dvou splátkách?
Daň se platí ve dvou splátkách, pokud její částka přesáhne 5 000 Kč za tok. Takových poplatníků v ČR moc není, většinou se jedná o právnické osoby a fyzické osoby, které vlastní více nemovitostí nebo nemovitosti ve větší hodnotě. Konkrétní údaje o výši daně jednotlivých poplatníků nejsou veřejně dostupné.
Od letošního roku se ale zvýšila daň z nemovitosti, vzrostla zhruba 1,8krát. Limit 5 000 Kč za rok tak pravděpodobně přesáhlo větší množství lidí.
Co se stane, když zapomenete daň zaplatit?
Finanční správa ČR má obvykle určitou toleranci vůči drobným zpožděním při úhradě daně z nemovitosti. Obecně platí, že zpoždění do pěti pracovních dnů od data splatnosti je tolerováno bez penalizace. Pokud je daň uhrazena v tomto termínu, finanční úřad obvykle nepřistupuje k výpočtu úroku z prodlení ani k jiným sankcím.
Po uplynutí této tolerance (po pěti pracovních dnech) se již začíná počítat úrok z prodlení, který vychází z repo sazby ČNB navýšené o osm procentních bodů. Tato tolerance však platí pouze pro drobná a ojedinělá zpoždění. Opakované nebo dlouhodobé neplnění daňových povinností by mohlo vést k dalším sankcím. Kromě úroků může úřad uvalit i další sankce. Pokud by prodlení bylo dlouhodobé nebo pokud by šlo o opakované pozdní platby.
Pokuty a sankce:
- Úrok z prodlení: Pokud není daň uhrazena včas, od následujícího dne se začíná počítat úrok z prodlení. Tento úrok činí ročně repo sazbu ČNB navýšenou o 8 procentních bodů. Úrok z prodlení končí ve chvíli, kdy uhradíte celou částku. 2T repo sazba ČNB je v současnosti ve výši 4 %.
- Penále: Pokud by šlo o výraznější nedoplatek a prodlení by trvalo déle, finanční úřad může přistoupit k vymáhání dlužné částky a účtování penále, což může vést i k exekuci.