EUR 25.090

USD 24.068

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.090

USD 24.068

20. 11. 2024

0 komentářů

Renegociace tvoří téměř 40 % pronájmů průmyslových prostor

 

Podle analýzy Savills týkající se trhu průmyslových nemovitostí v České republice se renegociace neboli, tzv. prodloužení platnosti starších nájemních smluv ve stávajících prostorách, staly významnou součástí trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi. Minimálně 30% podíl renegociací na celkové nájemní aktivitě monitorujeme na českém trhu již od roku 2011, přičemž v některých letech přesahují renegociace i 45 % celkové poptávky.

Loading



 

Lenka Pechová, Senior Research Analyst v Savills, říká: „Aktuální data potvrzují silný trend prodlužování nájemních smluv. V samotném třetím kvartálu letošního roku tvořily renegociace 38 % nájemní aktivity, přičemž bylo prodlouženo 20 smluv s celkovou plochou 129 100 m². Za první tři kvartály letošního roku pak renegociace představují zhruba třetinu hrubé poptávky.“

„Prodlužování nájemních smluv využívají zejména firmy, které chtějí pokračovat v podnikatelských aktivitách v dané lokalitě a nemají další důvody k přesunu do jiné oblasti. Takový krok firmám ušetří značné náklady, které by jinak musely investovat do stěhování a přizpůsobení nových prostor jejich, často specifickým, potřebám,“ doplňuje Ondřej Míček, Head of Industrial v Savills.

Renegociace se vyplatí zvážit již při uzavírání nové nájemní smlouvy, kdy si nájemce může předem zajistit možnost prodloužení nájmu. I přes zajištění opce v nájemní smlouvě je však nutné na prodloužení myslet s předstihem a celý proces začít minimálně rok a půl před koncem původní doby nájmu. Nájemce si díky tomu bude moci držet otevřeny všechny alternativní varianty pro případnou relokaci – od existujících jednotek po novou výstavbu a současně bude mít dostatek času na samotné stěhování a s tím spojené kroky.

„Firmy, které využívají možnost renegociace, obvykle bývají v dané lokalitě dobře etablované, což je pro ně klíčové zejména z hlediska zaměstnanců. I stěhování do vedlejší obce, například o 10 km, může znamenat ztrátu až 40 % pracovníků, a posun o 20 km může znamenat dokonce ztrátu až 80 % zaměstnanců,“ upozorňuje Ondřej Míček.

Renegociace historicky kopírují rostoucí trh průmyslových prostor v České republice. V období přibližně od roku 1997 až do roku 2005, kdy vznikaly první moderní nájemní haly, nebyl pro renegociace prostor a také se ze statistického hlediska příliš nesledovaly. Postupem času se trh rozvíjel a stával se více transparentním, přibývalo nájemců, kterým končila první nájemní smlouva, takže se renegociace objevovaly častěji. Čím více metrů čtverečních bylo pronajato a předáno do užívání, tím více metrů čtverečních bylo následně přejednáváno, případně prodlužováno bez zásadních změn nájemních podmínek. V posledních 15 letech jsou již renegociace nedílnou součástí nájemní aktivity a v některých případech jsou spojeny s rozšířením či zmenšením pronajímaných prostor.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Průměrná cena nového bytu v Brně poprvé překročila osm milionů korun

Uplynulý rok byl na brněnském realitním trhu ve znamení rekordů. Jak ukazují data společnosti Trikaya, v posledním čtvrtletí se byty v novostavbách prodávaly v průměru za 131 300 korun za metr čtvereční. Nový byt v moravské metropoli poprvé stojí více než osm milionů korun. I přes růst cen se v roce 2024 prodalo 1298 novostaveb, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 01. 2025

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Co udělaly banky s hypotečními sazbami v lednu?

Jednoduchá odpověď zní, že nic. Jednou jedinou změnou bylo snížení úrokové sazby u jednoleté fixace v případě Monety, která je aktuálně už pod pěti procenty. Zatímco u tříleté fixace všechny banky nabízejí úroky začínající čtyřkou, v případě tří a pětileté fixace se přibližně polovině bank pod 5 % nechce.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *