EUR 25.270

USD 23.996

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.270

USD 23.996

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 11. 2024

0 komentářů

Proč před nákupem nemovitosti v zahraničí oslovit právníka?

 

V posledních letech výrazně přibývá případů, kdy si občané, ale i firmy pořizují nemovitosti v zahraničí. Nákup takové nemovitosti ovšem může přinášet nečekaná rizika, která v lepším případě nákup nemovitosti jen prodraží. V tom nejhorším o ní můžete přijít.

Loading



 

Nejčastější právní rizika při nákupu nemovitostí v zahraničí zahrnují nejasnosti ohledně vlastnického práva, skryté závazky a dluhy spojené s nemovitostí nebo nedostatečné právní prověření majitele. V některých zemích platí různá omezení pro vlastnictví nemovitostí pro fyzické osoby. Jinde zase přináší řadu nečekaných povinností vlastnictví nemovitosti právnickou osobou. Kupující se mohou těmto rizikům vyhnout důkladným prověřením právního stavu nemovitosti včetně historie jejího vlastnictví, zástavních práv a případných sporů o nemovitost.

Kupující by si měli nejprve ověřit, zda vůbec mohou v dané zemi nemovitost koupit, protože některé země mohou mít specifická omezení pro cizince. Je nezbytné uzavřít smlouvy, které jsou vypracovány podle místního práva, a zajistit, aby obsahovaly jasně definované podmínky platby a převodu vlastnictví. Co by si měl kupující také dopředu zjistit, je, jaké daňové povinnosti s sebou v dané zemi vlastnictví nemovitosti přináší, protože ty se mohou zemi od země značně lišit.

Chyby, kterých se kupující při obchodování s nemovitostmi v zahraničí dopouštějí, vyplývají z nedostatečné znalosti místního právního prostředí. Kupující často podceňují právní prověření nemovitosti, včetně kontroly vlastnických práv a skrytých závazků. Může se tak stát, že investují do nemovitostí, které mají nevyřešené stavební povolení, nebo nejsou zkolaudované. Další chybou je neznalost místních daňových předpisů, které mohou zahrnovat vysoké daně z převodu nemovitostí.

Zatímco v ČR byla daň z převodu/nabytí nemovitostí zrušena, v zemích, jako je Itálie, Španělsko nebo Chorvatsko, stále platí. Výše této daně může být až 10 % z hodnoty nemovitosti, což je pro investory markantní výdaj navíc.

REKLAMA

Další rozdíly zahrnují i dobu potřebnou k zápisu do katastru – ve Španělsku může zápis do katastru nemovitostí trvat až šest měsíců. Velmi významně se může v různých zemích lišit okamžik nabytí vlastnického práva a okamžik přechodu nebezpečí na věci. V balkánských zemích jsou pro změnu poměrně časté nepovolené či nezkolaudované stavby, což může představovat riziko, protože třeba Chorvatsko nařizuje odstranění nepovolených staveb na náklady vlastníka.

Autor: Miroslav Papoušek, partner kanceláře Valíček & Valíčková

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali

Rostoucímu nákupnímu apetitu odpovídá objem poskytnutých hypotečních úvěrů, který se podle odborníků pohybuje na velmi příznivých hodnotách. Mylná představa, v níž hypoteční trh klienty několik let utvrzoval – tedy že slušná úroková sazba začíná v nejhorším případě dvojkou – se již z našich hlav vykouřila.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 11. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Dvě banky zvýšily sazby, tři je snížily z toho i jedna „velká“

Po čtyřech měsících se v naší tabulce opět červenalo. To znamená, že některé banky své úrokové sazby u hypotečních úvěrů zvýšily. Konkrétně se jednalo o Monetu a Fio banku. Zatímco v případě Monety to bylo o desetinu procentního bodu, u Fio banky to byly dvě desetiny. Přesto zůstávají jejich úrokové sazby nejvýhodnější na trhu. Opačným směrem (snížení […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024

Jak prodat a koupit nemovitost s hypotékou?

Prodej nemovitosti zatížené hypotékou může být pro mnohé velkou výzvou. Většina lidí si pořizuje nemovitosti na hypotéku, protože jen málokdo má dostatek hotovosti na koupi bez úvěru. Existují způsoby, jak nemovitost prodat nebo koupit i s hypotékou, aniž byste se museli obávat složitých procesů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *