27. 11. 2024
Zájem o odkup pohledávek je na maximu, za tři čtvrtletí 2024 to bylo 214 miliard Kč
Objem pohledávek, které české firmy za tři čtvrtletí letošního roku postoupily na factoringové společnosti, činil 214 miliard korun. V porovnání se stejným obdobím roku 2023 se jedná téměř o dvouprocentní nárůst. Obliba factoringu mezi českými firmami, které čelí řadě výzev včetně vysokých úroků u úvěrů nebo cen energií, je na svém maximu.
„Stále více firem oceňuje skutečnost, že v případě využití factoringu dostanou peníze za svoji dodávku ihned a nemusí často až několik měsíců čekat na proplacení faktury. Rychlé zaplacení za dodávku je ale jen jednou z celé řady výhod. Factoring snižuje například i náklady a riziko vlastní platební neschopnosti. Firmy factoring stále více využívají i pro jeho mimobilanční efekt a optimalizaci pracovního kapitálu,“ uvedla Irena Klimešová, výkonná ředitelka Factoring KB.
Z celkového objemu factoringu v prvních devíti měsících roku 2024 připadlo 62,5 % na bezregresní factoring. Právě u této formy postoupení pohledávky přechází riziko nezaplacení faktury na factoringovou společnost. Podíl regresního factoringu, kdy při nezaplacení pohledávky zůstává riziko na straně klienta, činil zbylých 37,5 %.
Téměř 72 % factoringových kontraktů v prvním pololetí bylo tuzemských, 27 procent představoval exportní factoring a pouhé procento připadlo na importní.
Factoring na českém trhu nabízejí společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy Factoring KB, ČSOB Factoring, Factoring České spořitelny, UniCredit Factoring a Bibby Financial Services a dále také Raiffeisenbank. Všechny tyto společnosti jsou sdružené v Asociaci factoringových společností.