EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

17. 12. 2024

0 komentářů

Turistický ruch zpět na předcovidových číslech, trh s ubytováním v soukromí na 60 % objemů

 

Příjezdový cestovní ruch se v České republice vrátil na předcovidová čísla. Počet ubytovaných turistů byl loni dle dat Eurostatu o 2 desetiny procenta vyšší než v roce 2019 – konkrétně se zde ubytovalo 22 milionů turistů,  z čehož necelých 7,5 milionů v Praze. Letos čísla dále rostou, meziročně o nízké desítky procent.

Loading



 

Trh s krátkodobými pronájmy je ale stále zamrzlý – nyní zhruba na třech pětinách objemů předcovidových let. V Praze je zhruba 7 500 aktivních nabídek sdíleného ubytování. I s ohledem na plánované zavedení online informačního systému eTurista se nečeká, že by došlo k většímu oživení.

Prostřednictvím rezervačních portálů Airbnb, Booking, Expedia Group nebo Tripadvisor bylo v loňském roce realizováno celkem 8,9 mil. přenocování z celkového počtu necelých 56 mil přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních. Téměř tři čtvrtiny jich připadlo na turisty ze zahraničí, zbylých 28 % tvořilo ubytování rezidentů.

Praha díky turistickým poplatkům vybrala 800 milionů

V Praze loni proběhlo skrze ubytovací platformy 4,7 milionu nocí, které využilo téměř 1,5 milionu turistů. Ubytování v soukromí se tak podílelo na téměř 22 % z celkového počtu přenocování v hlavním městě.

Na dřívější úroveň se dostává i počet nocí, které zde turisté v průměru tráví. V případě hromadných ubytovacích zařízení šlo loni o 2,3 noci, kdežto u ubytovacích platforem o 3,2.

REKLAMA

„Pobyt v soukromí je v průměru o celý jeden den delší než pobyt v hotelu, a tedy reprezentuje žádoucí formu turistiky,” shrnuje Matěj Koutný, předsena České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS).

Spolu s oživením turistického ruchu se daří přinášet více financí do městských pokladen. Zatímco v roce 2020, kdy pandemie ochromila cestovní ruch, se v Praze vybralo pouhých 67 milionů korun, loňská částka překonala i předcovidové hodnoty z roku 2019, kdy se z poplatků vybralo necelých 345 milionů korun.

V hlavním městě se v loňském roce vybralo na poplatcích z pobytu téměř 801 milionů korun, tedy o necelých 44 % více než v roce 2022, což překročilo očekávání magistrátu i městských částí. Například mezi turisty nejoblíbenější Praha 1 předpokládala, že v loňském roce vybere na poplatcích z pobytu 26 milionů, v reálu šlo o více než 71 milionů.  „Delší pobyty jsou z tohoto pohledu pro hlavní město výhodnější. Pokud by se navíc turistický poplatek zvýšil, mohlo by to Česku přinést miliardy navíc,” podotýká Matěj Koutný s tím, že v Česku zákonem stanovený poplatek ve výši 50 korun patří spíše k těm nejnižším v Evropě.

Realita sdíleného ubytování v Praze

Od dob covidu došlo k výraznému pročištění trhu poskytovatelů ubytování v soukromí. Oproti předcovidovým 13 tisícům nabídek je v hlavním městě dle datové platformy Golemio zhruba 7 500 aktivních nabídek sdíleného ubytování, přičemž větší polovina z nich připadá na pravidelně sdílené celé byty či domy. Nejvíce aktivních nabídek je z Prahy 1, necelé tři tisíce. Dále mezi nejoblíbenější lokality patří Praha 2 se zhruba 1 500 nabídkami, Praha 3 s 900 a Praha 5 s více než 700 nabídkami.

„Trh se za poslední roky profesionalizoval, ubylo poskytovatelů z šedé zóny, a zároveň stabilizoval – počty aktivních nabídek jsou nyní vyrovnané, obdobně jako počty nově vzniklých a ukončených nabídek,” potvrzuje Matěj Koutný a dodává, že došlo i proměně skladby hostů. „Typickým hostem ubytování v soukromí jsou dnes mladé rodiny, kterým jednoduše příliš nevyhovují nabídky tradičních hotelů. Velké skupiny netvoří víc než 15% všech pobytů.”

E-Turista přinese větší tlak na poskytovatele ubytování

K ještě větší profesionalizaci a transparentnosti trhu přispěje plánované spuštění online informačního systému eTurista, který připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj v reakci na evropské nařízení k regulaci ubytování v soukromí. Jeho zavedení by mělo sjednotit ubytovací služby, kdy pro všechny ubytovatele budou platit shodné povinnosti – odvod daní a poplatků, oznamování ubytovaných cizinců nebo evidence hostů.

 „Sjednocení trhu dle evropské legislativy vítáme, nastavuje spravedlivé podnikatelské prostředí, možnost trh lépe zmapovat a vybrat více prostředků na turistických poplatcích. V rámci českého návrhu zákona se ale bohužel objevují i návrhy, které jdou naopak proti principu rovných podmínek. Řeč je o zvažované pravomoci obcí regulovat krátkodobé ubytování. Tento krok je dle nás zcela nelogický, z pohledu velikosti trhu zbytečný, a domníváme se, že jde i za hranu ústavnosti,“ uzavírá předseda ČAPUSu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Bytová výstavba je v problémech, rok 2025 by mohl přinést zlepšení, záleží na vládě

Podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 12. 2024

Nelichotivé regionální prvenství Prahy – nejhorší dostupnost bydlení

Region CEE-6 zažívá růst trhu s rezidenčními nemovitostmi. Podnítila jej zejména sílící poptávka, která souvisí zejména se zvyšujícími se obavami o budoucí cenovou dostupnost bydlení a další vývoj ekonomiky. Asi největšímu problému s dostupností přitom v rámci regionu, do něhož patří Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko, čelí Praha – průměrná cena bytu o rozloze 60 m² zde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 12. 2024

Komentář: Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané

Pravidla schválená na jaře Evropskou unií, která směřují k ochraně klimatu, představují důležitý krok ke snížení ekologické zátěže stavebnictví a otevírají nové možnosti a výzvy. Od roku 2030 budou muset developeři stavět novostavby tak, aby splňovaly požadavky na klimatickou neutralitu. To zahrnuje upřednostnění udržitelných zdrojů tepla, jako jsou teplárny nebo tepelná čerpadla, a tam, kde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *