Růst cen bytů v ČR patří v rámci EU k nejvýraznějším
Aktuálně zveřejněná data o vývoji cen bytů v EU ukazují, že zdražování nepolevilo ani v závěru loňského roku. Ostatně to už naznačovala i některé domácí čísla a průzkumy. Podle údajů Eurostatu se ceny bytů loni zvýšily v průměru o 5 %. Ukázalo se, že postcovidový pokles cen bytů byl nejenom krátkodobý, ale také v podstatě nevýznamný. České republice v růstu cen bytů patří mezi zeměmi EU nelichotivé páté místo.

„Rychlý růst cen bytů tak znovu vede ke snížení dostupnosti bytů a zřejmě bude hůř. Vzhledem k tomu, jak pomalu se stále staví, zatímco hypotéky prožívají nový boom, tomu snad jinak ani být nemůže. ČR má tak „šanci“ stát se znovu zemí s nejnižší dostupností bydlení v EU,“ uvedl Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS. Jak dále doplnil: „Nejvíce napjatá je situace v Praze, kde podle výpočtů Numbeo průměrný obyvatel potřebuje více než 17 ročních příjmů na to, aby si pořídil průměrný byt, zatímco v Berlíně je to jen 11 a v Bratislavě 15.“
Svižně mohou růst ceny bytů i v letošním roce, pokud se situace na straně nabídky nebo poptávky výrazně nezmění. Pokud bude nárůst jen okolo pěti procent, bude to možné považovat za úspěch.
Růst cen bytů v EU
Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 vzrostly ceny bytů v EU o 4,9 %, zatímco nájemné vzrostlo o 3,2 % ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2023. Vyplývá to z údajů o cenách bytů a nájmů, které zveřejnil Eurostat.
Zdroj : Eurostat
Mezi rokem 2010 a čtvrtým čtvrtletím roku 2024 vzrostly ceny bytů v EU o 55,4 % a nájemné o 26,7 %. Zatímco nájemné rostlo stabilně, ceny bytů se vyznačovaly proměnlivějším modelem a mezi 1. čtvrtletím 2015 a 3. čtvrtletím 2022 vykazovaly výrazný nárůst, po kterém následoval malý pokles a stabilizace, než se v roce 2024 opět zvýšily.
REKLAMA
Pokud jde o národní údaje, při srovnání čtvrtého čtvrtletí roku 2024 s rokem 2010 vzrostly ceny bytů více než nájemné v 21 zemích EU, pro které jsou údaje k dispozici. Za stejné období se ceny nemovitostí více než ztrojnásobily v Maďarsku (+234 %) a Estonsku (+228 %) a více než zdvojnásobily v Litvě (+187 %), Lotyšsku (+153 %), Česku (+142 %), Portugalsku (+120 %), Bulharsku (+115 %), Rakousku (+112 %) a Lucembursku (+105 %). Na Kypru zůstaly ceny nemovitostí na stejné úrovni jako v roce 2010. Itálie byla jedinou zemí, kde se ceny nemovitostí v tomto období snížily (-4 %).
Ve stejném období se nájemné zvýšilo ve 26 zemích EU, přičemž nejvyšší nárůst byl zaznamenán v Estonsku (+212 %), Litvě (+175 %) a Maďarsku (+114 %). Řecko bylo jedinou zemí, kde ceny nájmů klesly (-13 %).