EUR 25.265

USD 23.960

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.265

USD 23.960

Text: Jiří Havelka

23. 02. 2010

3 komentáře

Češi dávají přednost starším bytům. Nové považují za předražené

 


 

„Na bytovém trhu se nestane v roce 2010 vůbec nic,“ prohlásil ředitel realitní společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal před pár dny v diskuzi Stavebního fóra. Dosavadní vývoj jako by mu dával za pravdu. Cenová korekce z minulého roku trvá, případně v některých mimopražských regionech, kam dorazila se zpožděním, ještě pokračuje. Developeři další zlevňování odmítají, tedy alespoň v nabídkových cenících. Přitom hlavním kritériem je pro zákazníky ještě víc než dřív cena .

„Kupující projevují zájem hlavně o starší nemovitosti, jejichž ceny klesly víc. Zejména v regionech je rozdíl mezi srovnatelným novým a starším bytem až 600 tisíc korun,“ vysvětluje Markéta Miková z poradenské firmy King Sturge. V regionech, kde jsou levnější pozemky, mají lidé také spočítané, že se jim spíš vyplatí postavit si rodinný dům.

Jedním z mála segmentů, o nějž nyní stoupá zájem, jsou rekonstrukce a nejrůznější nástavby na starších bytových domech. „Je možné, že se touto cestou vydají i mnozí developeři,“ předpovídá Miková. Pro firmy, které dřív stavěly v polích na okrajích Prahy, totiž představují stále větší konkurenci nabídky bytů v činžovních domech v centru. Na lehkou váhu nemohou developeři brát ani byty v panelových domech. Ty se totiž často nacházejí ve stejných či blízkých lokalitách, kde se staví nové developerské projekty.

„Lidé, kteří zvažují koupi bytu, paneláky do svých úvah zahrnují, protože jsou cenově výhodné,“ připouští Ondřej Novotný z King Sturge. To potvrzuje i Petr Sunega ze Sociologického ústavu Akademie věd: „Některé nové stavby nemusejí panelové domy výrazně předčit svojí kvalitou.“ Výhodou developerských projektů je přesto jejich výrazně delší životnost.

Nový trend představuje příklon k nájemnímu bydlení. „Absolventi vysokých škol, kteří už nemají jistotu zaměstnání, se obracejí spíš k nájemním bytům. Ty se v budoucnu stanou často startovacími byty,“ předpovídá Pácal. Podle něho však v Česku nadále přetrvá tradiční vlastnické bydlení. „Ještě víc ale stoupne zájem o rodinné domy,“ míní Pácal.

REKLAMA

Počet povolení na nové stavby klesl o desetinu

Stavební úřady vydaly v loňském roce přes 112 tisíc stavebních povolení. Jejich počet klesal ve všech čtvrtletích a téměř u všech kategorií výstavby. Na nové stavby bylo podle Českého statistického úřadu vydáno o 10,5 procenta povolení méně, u změn dokončených staveb činil pokles zhruba čtyři procenta.

Orientační hodnota povolených staveb přesáhla 407 miliard korun. Významný podíl měly hlavně třetí a čtvrté čtvrtletí, kdy výrazně narostl počet povolení na vybudování fotovoltaických elektráren. Novou výstavbou by měly vzniknout objekty v hodnotě 265 miliard korun. Stavební podniky v tuzemsku loni uzavřely 33 720 nových zakázek, což je meziročně o sedm procent více. Celková hodnota zakázek ale klesla o 26 procent na necelé 184 miliardy korun.

Zdroj:
Realitní zpravodaj

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • selskyrozum

    24 února, 2010

    Ne nestane a developeři se s těmi kvanty bytů budou moct vyfotit pokud je nezlevní a to podstatně.Jsem zvědavý, kdy jim už konečně ta realita docvakne. Kecy zaplacené v novinách o tom jak je krize pryč a jak ceny půjdou nahoru a že nyní se vyplatí nakupovat tak tomu už nevěří fakt nikdo.

    Odpovědět

  • Radek

    25 února, 2010

    Jj. V Japonsku po „ukončení“ realitní krize ceny nemovitostí stagnovaly 20 let 🙂

    Odpovědět

  • Miloš

    25 února, 2010

    V Japonsku se před koncem splasknutí realitní bubliny prodávaly miniaturní byty na multi-generační hypotéky (třeba na sto let). Je tedy zřejmé, že jakékoliv srovnávání s Japonskem nemá valný smysl, protože to byla opravdu extrémní situace.

    Odpovědět