O zvýšení regulovaného nájemného se musí nájemník dozvědět tři měsíce předem
Městské a obecní úřady a další majitelé domů, kteří chtějí zvýšit nájemné, musí nájemníka o tomto navýšení informovat písemnou formou tři měsíce předem. Pokud tedy chtějí zvýšit nájemné od 1.1.2010, musí se o tom nájemník dozvědět nejpozději do 30.9. 2009. V případě regulovaného nájemného pak má tato informace podobu tzv.“Oznámení o jednostranném zvýšení nájemného“ a musí obsahovat konkrétní informace dané zákonem 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného.
„Je to v souladu s Občanským zákoníkem. Důvodem je především to, aby byl nájemník o zvýšeném finančním zatížení včas informován, případně, aby mohl podniknout právní kroky, pokud se domnívá, že je Oznámení o zvýšení nájemného věcně chybné“ uvedl ředitel Odboru bytové politiky ministerstva Pavel Rakouš.
Růst regulovaného nájemného je dán uvedeným zákonem 107/2006 Sb., který schválila ještě minulá poslanecká sněmovna na jaře roku 2006. MMR k danému zákonu každoročně ze statistických dat prodejních cen nemovitostí, poskytovaných finančními úřady, vypočítává přesně dle vzorce v uvedeném zákoně povolené maximální přírůstky nájemného. Navýšení nájemného je ale pro každý byt individuální, protože vždy záleží na tom, jak majitel zvyšoval nájem v minulosti a kolik mu nyní umožňuje maximální hranice navýšení. Pokud by všichni majitelé využili pro každý byt povolené maximum, došlo by v roce 2010 k celkovému zvýšení úrovně regulovaného nájemného v ČR o cca 17 %. V roce 2009 to bylo necelých 30 %.
„ Ministerstvo pouze na základě povinnosti dané zákonem vypočítá maximální možné navýšení nájemného pro danou lokalitu a danou oblast. Je potom jen na majitelích, tedy i na obcích, pokud jsou majitelé, zda a jak této možnosti navýšení využijí,“ uvedl dále ředitel Rakouš.
Nájemné se po skončení účinnosti první části zákona 107/2006 Sb.,(tedy po 1.1.2011 ve většině měst a obcí ČR a po 1.1.2013 v Praze, většině krajských měst a vybraných městech Středočeského kraje), nebude moci jednostranně upravovat. Podle § 696 Občanského zákoníku se bude moci měnit pouze dohodou obou stran nájemní smlouvy.
REKLAMA
„Prakticky to ve většině případů znamená zastavení úrovně nájemného na úrovni posledního deregulačního kroku,“ uvedl dále Rakouš.
Ministerstvo v této věci připravilo malou novelu Občanského zákoníku, která mimo jiné navrhuje řešení budoucí úrovně nájemného. Nyní je tato malá novela jako vládní návrh zařazena na program aktuální schůze poslanecké sněmovny.