EUR 25.300

USD 24.043

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.300

USD 24.043

Text: Jiří Havelka

17. 06. 2009

0 komentářů

Skladů je dost, nájemné ale neklesá

 


 

Současný trh průmyslových a logistických nemovitostí prochází konsolidací a na některých lokálních trzích vzrůstá postavení nájemců (tzv. occupieręs market). Úspěch developerských společností bude do budoucna záviset zejména na tom, jak vyjdou vstříc svým nájemcům.

Ve srovnání s předchozími lety lze sledovat změnu struktury poptávky. Zatímco v uplynulých letech byl největší zájem ze strany výrobců průmyslového zboží a poskytovatelů logistických služeb, nyní výrazně posilují distributoři spotřebního zboží, především potravin a drogistického zboží. Zatímco v dobách boomu se rozvíjely vedle zavedených i nové lokality (Mladá Boleslav, Hradec Králové a Olomouc), nyní se zájem soustředil opět především na tradiční oblasti Prahu a okolí a Brno a okolí. Míra neobsazenosti mírně vzrostla z prosincových 15,7 procenta na březnových 16,4 procenta. Nájemné v prvním čtvrtletí 2009 stagnovalo na úrovni konce roku 2008.

Nabídka volných prostor roste

V prvních třech měsících roku 2009 bylo na trh uvedeno 171,5 tisíce metrů čtverečních nových průmyslových a logistických ploch, což je mírný pokles oproti průměrnému čtvrtletnímu nárůstu v loňském roce. Dokončen byl jeden průmyslový a logistický park (CTPark Nový Jičín) a rozšířeno sedm stávajících. Nejaktivnějším developerem tohoto čtvrtletí byla společnost VGP.

Převážná většina nových prostor se stavěla na míru předem sjednanému nájemci. Posledními dvěma developery, kteří staví ještě částečně spekulativně, jsou VGP a Segro, která připravuje projekt Tulipán Park v lokalitě Ostrava-Přívoz. „Důvodem poklesu nové nabídky je ztížený přístup developerů k bankovním úvěrům, vysoká nabídka prostor dokončených v uplynulém roce a jejich stále vysoká neobsazenost,“ říká Ondřej Novotný, analytik King Sturge.

Výraznou proměnou prošla také strana poptávky. V souvislosti s recesí v západní Evropě a výrazným snížením či omezením průmyslové produkce lze pozorovat stagnaci a v některých lokalitách pokles poptávky po nových skladových a průmyslových plochách ze strany výrobců a distributorů průmyslového zboží. K společnostem, jejichž expanze v rámci Evropy neklesá, patří jednak prodejci potravin, zejména diskontní řetězce, jednak logističtí operátoři 3PL. Obdobnou změnou struktury poptávky procházejí aktuálně všechny západoevropské logistické trhy. „V České republice je patrné snižování podílu průmyslové výroby, naopak silnou pozici si zachovávají společnosti logistické a velko i maloobchodní společnosti,“ pokračuje Ondřej Novotný.

REKLAMA

Více čtěte v článku Tomáše Johánka " Skladů je dost, nájemné ale neklesá " na serveru
Profit.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *