Obliba palivového dříví roste kvůli příznivé ceně
Náklady na topení dřevem jsou v porovnání s ostatními palivy stále nejnižší a díky tomu roste podle ČSÚ poptávky po palivovém dříví již několik let. Zatímco v roce 2000 bylo na tuzemský trh dodáno 940 tisíc metrů krychlových palivového dříví, loni to bylo už 1,77 milionu metrů krychlových.
Úspora při topení dřevem je jasná na první pohled. Podle aktuálních údajů sdružení EkoWATT zaplatí majitel rodinného domu s roční spotřebou 80 GJ tepla při topení dřevem 13 881 korun. Za hnědé uhlí přitom zaplatí 22 626 korun, zemní plyn ho stojí 24 824 korun, černé uhlí 39 040 korun a při vytápění elektrickým přímotopem zaplatí 52 325 korun. Nejdražší je vytápění koksem, který ročně vyjde na 52 364 korun.
Díky silně rostoucí poptávce po palivovém dříví se jeho cena nezměnila, i když cena kulatiny výrazně klesla. "Poptávka stále roste a zatím ji dokážeme uspokojit. Zájem je i o klestí a silné větve, což dříve nebývalo," uvedl ředitel Městských lesů Hradec Králové Zdeněk Petřík. Příznivý dopad má topení dřevem na dodavatele krbů a kamen, kteří často nestíhají vyhovět všem objednávkám a mají historicky nejvyšší počet zakázek.
Problémy mají na druhé straně plynárny, jejichž ztráty se vyšplhaly podle odhadů až na 12 miliard korun. Náklady na nevyužité přípojky, kterých je v zemi až jedna pětina, jsou stejné, jako na používané. Sankce pak hrozí některým obcím, které dostaly na plynofikaci dotace, ale nezajistily dostatečný počet přípojek.
Zdroj : ČTK, iHNed