Český průmysl v říjnu dosáhl na třetí nejlepší meziroční výsledek letošního roku. Škoda jen, že to všechno opět pouze díky kalendáři, který opticky vylepšuje všechna říjnová data. Jak si tedy průmysl vedl bez pomoci vyššího počtu pracovních dnů? Bohužel nejhůře od začátku tohoto roku. Přesto nezoufejme. Když se podíváme na vývoj proti průměru roku 2005, tak toho průmysl vyprodukoval stále o 25 % více, což je spolu se stejným výsledkem v červnu druhý nejlepší výkon roku.
Kdo je aktuálně vítězem a poraženým růstu průmyslové produkce? Výroba motorových vozidel přeřadila na nižší rychlostní stupeň už v minulých měsících a kalendář ji dokázal jen tak tak nakopnout do mírného meziročního růstu (+1,2 %). Z výrobních pásů tuzemské Škody vyjelo za letošních deset měsíců o 1,3 % méně aut než v roce minulém, čili zhruba 550 tisíc vozů. A dynamika poklesů se navíc prohlubuje, když v období od ledna do září Škoda zaznamenala pokles pouze 0,8 %. Skvělou kondici si tak udrželi pouze v Nošovicích, kde si Hyundai stále udržuje velmi silný meziroční nárůst výroby kolem 30 %. A co nám říkají nové zakázky? Automobilová výroba by se mohla v dalších měsících stabilizovat. Naznačuje to meziroční nárůst poptávky o 8,9 % i čeští a němečtí nákupní manažeři.
Pokles poptávky po automobilech a dlouhodobě nepříznivá situace ve stavebnictví táhne dolů hutní prvovýrobu, která v říjnu poklesla o 6,2 %. Například společnost Evraz pozastavila provoz v ostravské ocelárně. Co se týče výroby koksu a rafinovaných ropných produktů, tam se neplánovaná odstávka jednoho z provozů největšího českého zpracovatele ropy – Unipetrolu – příliš neprojevila (nastala až ke konci měsíce).
Průmyslovým vítězem byla v říjnu výroba elektrických zařízení, strojů a ostatních dopravních prostředků. Poslední jmenovaný oddíl těží z úspěchů JAWY, která vyrobila více než dvakrát tolik motorek než minulý rok.
Stavebnictví nedokázalo využít vyšší počet pracovních dnů k tomu, aby se vyhouplo do meziročního růstu. Naopak výroba poklesla o 4,3 %, respektive o 8 %. Počet vydaných stavebních povolení, orientační hodnota staveb i zahájená výstavba nových bytů meziročně klesla. Zdá se, že stavebnictví se z krize nevymaní ani příští rok. A pokud si ekonomické oživení dá načas, situace může být i horší. Zatím není na trhu přetlak nuceného prodeje staveb. Cena by potom v takovém případě mohla klesat podstatně rychleji a obnovení rovnováhy na trhu nemovitostí by trvalo zase o něco déle.
REKLAMA
Slabá poptávka v kombinaci s vysokou cenovou úrovní v listopadu 2011 se poprvé výrazně projevila v inflaci, která zpomalila z říjnových 3,4 % na 2,7 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,2 %. Za potraviny jsme sice zaplatili zase více než před měsícem, dynamika meziměsíčního růstu se ale snížila. Oproti minulému roku jsme si v listopadu připlatili za jídlo a pití necelých 6 % navíc, o měsíc dříve to bylo ale přes 7 %. Náběh zdražování ke konci minulého roku byl rychlejší než letos, což se pozitivně projevuje v meziročním srovnání.
Za jeden litr naturalu jsme v posledním listopadovém týdnu zaplatili průměrných 35,36 Kč, čili o necelých 40 haléřů více než v listopadu 2011. Přesto růst cen pohonných hmot znatelně zpomalil ze 7,8 % na 3,1 % a tím výrazně přispěl k nižší listopadové inflaci.
Nižší inflace by se v budoucnu měla projevit pomalejším poklesem reálných mezd, či dokonce mírným růstem. To by mohlo udržet nákupní zvyklosti domácností alespoň na stávající úrovni a neškrtit tak příliš útraty spotřebitelů. Trh práce však i přesto vzbuzuje obavy. Registrovaná míra nezaměstnanosti vzrostla v listopadu podle očekávání o 0,2 procentního bodu na 8,7 %. Číslo samo o sobě není alarmující. Pohled pod pokličku ale ukazuje, že počet uchazečů o zaměstnání se přehoupl přes půl miliónu, o jedno volné pracovní místo bojuje už přes třináct nezaměstnaných a z těch, co úřad práce opustili, pouze 43 % nastoupilo do zaměstnání. V meziročním srovnání je navíc registrovaná míra nezaměstnanosti výše o 0,7 procentního bodu, čili více než v říjnu (0,6 procentního bodu). Domácnosti zatím tedy nemají důvod k přílišné radosti a zpomalení inflace je zatím pouze slabou náplastí na aktuální bolístky.
Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank