Zemědělské produkty byly v dubnu oproti minulému roku dražší o 12,7 %. V březnu to bylo o něco méně (+12,5 %), přesto meziměsíční pokles cen ukazuje, že částečným důvodem je srovnávací základna. Ovoce je letos poprvé levnější než minulý rok, levnější jsou i výrobky živočišné produkce (ačkoliv méně než v březnu). Naopak ceny zeleniny meziročně rostly rychlejším tempem než předcházející měsíc.
Vývoj v zemědělství se odráží i u zpracovatelů. Meziroční tempo růstu cen krmné pšenice v jednotlivých měsících prvního čtvrtletí letošního roku postupně polevuje, stejně tak průmyslová krmiva jako celek. Duben nebyl v tomto směru výjimkou. To se samozřejmě projevuje i na cenách skotu a prasat a následně i v dalších stupních zpracovatelského procesu. Masové konzervy a výrobky z masa byly v dubnu dražší už jen o 3 % (4,8 % v březnu). Navíc, například zpracovatelé hovězího ukrajují od začátku roku ze svých marží, což by se mohlo projevit i ve spotřebitelských cenách. Pro zajímavost, hovězího masa spotřebuje každý z nás zhruba 10 kg ročně. Uvidíme, jak zareagují obchodní řetězce. V březnu si například svou marži spíše navýšily a cena na pultech obchodů byla tak v průměru lehce vyšší než v únoru.
Cena uhlí po roční pauze poprvé (v meziročním srovnání) vzrostla, což pravděpodobně bude tlumit zlevňování v oblasti kovů a kovodělných výrobků. Od začátku roku také stále více zlevňují koks a rafinované ropné produkty (v dubnu meziročně o více než 10 %). Celkově byly ceny energií o 0,3 % pod úrovní minulého roku.
Ceny průmyslových výrobců potvrzují, že v současné době česká ekonomika nečelí žádným inflačním tlakům. Spotřební zboží sice zdražilo meziročně o 1,6 %, v březnu to bylo ale o téměř 2 %. Proti dalšímu zvolnění růstu spotřebitelských cen bude působit oslabení koruny, která se po včerejších údajích o hrubém domácím produktu podívala nad hranici 26 Kč.
Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Mone Bank
REKLAMA