V tuto chvíli ministerstvo nemá přesně propočteno, kolik budou nové průkazy stát. Předpokládá však nárůst zhruba o desetinu ceny. Podle expertů však bude zdražení mnohem vyšší. Obyvatelé menších nemovitostí, jako jsou například rodinné domy, zaplatí řádově o stovky až tisíce korun navíc. Avšak majitelé bytových domů zaplatí v nákladech někde až desetitisíce korun navíc. To se samozřejmě projeví i v nájmech jednotlivých nájemníků. Průkazy budou muset nově obsahovat i doporučení jak konkrétně na energiích ušetřit.
„Pokud bude u domu kvalifikovaný návod na to, jak v něm snížit spotřebu tepla, je desetiprocentní odhad zdražení nízký,“ řekl Evžen Korec ze společnosti Ekospol.
Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu se zatím stávající majitelé průkazů nemusí obávat jejich výměny. Průkazy mají platnost po dobu deseti let od vydání, nebo do provedení rozsáhlejších stavebních úprav, kupříkladu zateplení budov.
Průkaz energetické náročnosti musejí mít od ledna majitelé budov s plochou nad 1500 metrů čtverečních. Vlastníci bytových domů, administrativních budov, stavebníci a společenství vlastníků si budou muset takzvané energetické štítky nechat zpracovat podle nedávné novely pouze v případě prodeje nebo pronájmu těchto staveb.
Zdroj : ČTK